Автор Тема: Помаците искат да бъдат признати като етнос  (Прочетена 10328 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ѣ

• Forum Member
  • **
  • Публикации: 312
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.7 Firefox 3.0.7
Re: Помаците искат да бъдат признати като етнос
« Отговор #30 -: Май 08, 2009, 19:49:38 »
Като гледам какви въпроси задаваш, май добродетелите на етническия българин не са ти присъщи  :-P

Най-важното за помаците е за какви се смятат те. Ако се смятат за българи - добре дошлли, ако се смятат за турци - да си ходят в Турция (както и много от  тях са направили през годините).

п.п. Само за сведение - много помаци взимат дейно участие в погромите на тракийските българи през 1913 г., като слагат ВЯРАТА пред народността си и колят братя българи. Това са фактите за съжаление.

Неактивен Дашо

• Registered user
  • Senior Member
  • Публикации: 928
  • православен българин
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.10 Firefox 3.0.10
  • Зодия: Sagittarius Sagittarius
« Отговор #31 -: Май 08, 2009, 20:32:23 »
Като гледам какви въпроси задаваш, май добродетелите на етническия българин не са ти присъщи  :-P
Абе може и така да е, знам ли? Ама пак не разбрах какви добродетели притежават и как да успявам да ги отричавам от останалото множество, а и евентуално да успея да ги открия /или не/ в себе си  ;)
Величието на Родината се гради върху костите на ония, които достойно живяха и умряха за нея!
БЪЛГАРИЯ НАДЪ ВСИЧКО-ВСИЧКО ЗА БЪЛГАРИЯ!

Неактивен ѣ

• Forum Member
  • **
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
« Отговор #32 -: Май 08, 2009, 22:14:15 »
В България останалото "множество" (мнозинство) сме ние. Тук можеш да ни отличиш по това, че сме европеиди, носим християнски имена (в огромната си част) и говорим български. И е нормално, ако майка ти и баща ти са българи и ти да си българин.
Въпросът ти за добродетелите е глупавичък. Ще падна на твоето ниво и ще ти кажа, че ние притежаваме общочовешки и европейски добродетели, понеже сме европейци  :-P
Не е ли нормално за теб, като националист, да се интересуваш от твоите кръвни и духовни братя - етническите българи и да изпитваш симпатии към народа си?

Неактивен hammerbg

• Senior Member
  • Публикации: 960
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 2.0.0.20 Firefox 2.0.0.20
  • Зодия: Gemini Gemini
« Отговор #33 -: Май 08, 2009, 22:26:27 »

Най-важното за помаците е за какви се смятат те. Ако се смятат за българи - добре дошлли, ако се смятат за турци - да си ходят в Турция (както и много от  тях са направили през годините).

п.п. Само за сведение - много помаци взимат дейно участие в погромите на тракийските българи през 1913 г., като слагат ВЯРАТА пред народността си и колят братя българи. Това са фактите за съжаление.

Те се смятат за българи, много малка част от тях се считат за турци, погромите над тракийските българи, са в тракия, помаците живеят в планините, моето момче, в грешка си нещо. А и както вече обясних помаци се наричат българо-мохамеданите в СЕВЕРНА БЪЛГАРИЯ, в родопите се наричат ахряни и алияни, а тези, за които говориш ти, може да са били българо-мохамедани предатели, но не са помаци в никакъв случай  ;)

Неактивен ѣ

• Forum Member
  • **
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
« Отговор #34 -: Май 08, 2009, 22:32:48 »
Аз лично не познавам помаци освен един, така че не знам за какви се смятат.

Цитат
Българитѣ въ Дутли, слѣдъ като се оттеглили нашитѣ власти, отначало не сѫ избѣгали. Ала турскитѣ башибозушкц чети почнали да налитатъ, и тогава мѫжкото население се разбѣгало по околнитѣ гори. Главно помацитѣ отъ село Мерикосъ заедно съ помаци и турци отъ други села и съ часть отъ помацитѣ на село Дутли сѫ извършили неописуеми зверства, като сѫщеврѣменно разграбили имота на селянитѣ. Единъ дѣдо по име Славилъ Дяковъ, 80-годишенъ, е билъ закланъ прѣдъ черковната врата, поставенъ на колѣни. Отрѣзали му главата, слѣдъ като грозно сѫ го мѫчили. И женитѣ, слѣдъ като дълго ги обезчестявали, сѫ ги убивали при най-ужасни изтезания: пъхали имъ запалени свѣщи въ очитѣ като имъ казвали: „на! това е вашето миро!” Когато слѣдъ 4—5 дена се вмирисалъ убитиятъ дѣдо Славилъ, турцитѣ накарали четирма да го дигнать и сетнѣ и тѣхъ убили. Една бабичка отишла съ двѣтѣ си малки внучета да помагатъ да зарови двата си убити сина. Мнозина мѫже и жени сѫ избити и по околнитѣ гори, когато се криели да спасятъ живота си. Като агитаторъ, който е възбуждалъ фанатизма на турци и помаци да извършатъ тия жестокости, се е отличилъ нѣкой си Ибрахимъ („Ибрямъ”) ефенди, дошелъ отъ Гюмурджина. Той и сега ходѣлъ по Гюмурджинскитѣ турски села като агентинъ па тамкашния турски комитетъ.
http://www.promacedonia.org/bmark/lm_tr/index.html

Неактивен Дашо

• Registered user
  • Senior Member
  • православен българин
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
« Отговор #35 -: Май 08, 2009, 22:44:04 »
В България останалото "множество" (мнозинство) сме ние. Тук можеш да ни отличиш по това, че сме европеиди, носим християнски имена (в огромната си част) и говорим български. И е нормално, ако майка ти и баща ти са българи и ти да си българин.
Въпросът ти за добродетелите е глупавичък. Ще падна на твоето ниво и ще ти кажа, че ние притежаваме общочовешки и европейски добродетели, понеже сме европейци  :-P
Не е ли нормално за теб, като националист, да се интересуваш от твоите кръвни и духовни братя - етническите българи и да изпитваш симпатии към народа си?
Абе май аз на твоето ниво падам, а не ти на моето, но все пак не ми отговори на въпроса - нека бъдеме конкретни - какви са тогава общочовешките и европейски добродетели които притежаваме ние и щом са общочовешки по този начин, май няма да се различим много от останалите хора по земята пък били те мохамедани, негри и тем подобни, нали?
Защото за мен един човек е националист, не заради това че е етнически българин (той и марсианец може да бъде), а заради любовта която носи в сърцето си към майка България!  ;)
А за мен е нормално да изпитвам симпатии към българският народ и да се интересувам от него (както ти казваш) - все пак за това имам националистически възгледи и пиша в този форум. Но за мен българин е всеки който вярва че е такъв и който е готов да даде, каквото се полага на Родината, пък бил той резняк, будист и прочее. ;)
България надъ всичко!
Величието на Родината се гради върху костите на ония, които достойно живяха и умряха за нея!

Неактивен ѣ

• Forum Member
  • **
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
« Отговор #36 -: Май 08, 2009, 23:10:28 »
Момче и идея си нямаш какво е нация (и от там национализъм). Дай ми примери за хора, които не са българи, но са доказани националисти :) Дай ми примери от историята за турци воеводи обичащи България и борели се за националното ни освобождение ( :-P). Дай ми примери за цигани дали живота си за майка България. Дай ми пример за хора от друг етнос, които искат да пропагандират българското и българщината (култура, народни ценности, обичаи и т.н.). Тези, твоите хипотетични родолюбци не съществуват.

п.п. Това за ценностите беше  тънка ебавка, не ми се обяснява. Прави разлика между религия и етническа принадлежност.
« Последна редакция: Май 08, 2009, 23:23:20 от Шум »

Неактивен Дашо

• Registered user
  • Senior Member
  • православен българин
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
« Отговор #37 -: Май 08, 2009, 23:34:09 »
Момче и идея си нямаш какво е национализъм. Дай ми примери за хора, които не са българи, но са доказани националисти :) Дай ми примери от историята за турци воеводи обичащи България и борели се за националното ни освобождение ( :-P). Дай ми примери за цигани дали живота си за майка България. Дай ми пример за хора от друг етнос, които искат да пропагандират българското и българщината (култура, народни ценности, обичаи и т.н.). Тези, твоите хипотетични родолюбци не съществуват.

п.п. Това за ценностите беше  тънка ебавка, не ми се обяснява. Прави разлика между религия и етническа принадлежност.
Естествено щом ти казваш че нямам - ще приема мнението ти на 100 %, безрезервно  :-P
В историята съществуват доста примери за хора които не са от българският етнос, но са дали своя дан на България

Ето едно малко историческо потвърждение за Дружба "Родина"
Цитат
Протокол, гр. Смолен, 24. II. 1937 год. Група младежи българи мохамедани в гр. Смолен, ръководени от чисто вътрешни подбуждения и ясно съзнание, че е дошло време и ние да заживеем един културен живот в духа на новото време и дададем потик към народностно пробуждане на нашите съберници и сънародници от Родопския край, които досега са живели един съвсем затворен живот, останали най-назад в културно отношение от всички отклонки на славянското племе, решихме да скъсаме отношенията си с вековното невежество и да поведем народа към един нов и културен възход за благото и честта, както на нас – българите мохамедани, така и на целокупното ни отечество България. Ние добре знаем, че сме българи по народност и че по една или друга причина преди 3-4 века, сме приели мохамеданската вяра. Това, обаче, не ни пречи ни най-малко да се чувстваме членове на общото славянско семейство. Заблуждението, в което са тънали нашите деди, искаме да отхвърлим и заживеем в радост, още повече сега, когато се чувстваме с едно сърце и с една душа с нашите сънародници – българите християни... Имената на членовете на тая първа българомохамеданска културна група са следните: Ариф Юс. Бейски, Мехмед М Ишарлиев, Брахим Джаферов, Зюйди М. Челебиев, Ариф Хас. Барчинков, Сюлейман Ем. Фисенски, Мустафа Ибр. Порязов, Смаил Джелалов, Адил Ходжаджиков, Салих М. Узунов, Исен Челебиев и старият общественик Юсеин Бейски...

пълната статия тук http://rodinec.blogspot.com/2008/05/blog-post.html

Да не говориме че в Хвърковатата чета на Бенковски е имало и хора, които са нямали нищо общо с българския етнос (далматинци) и т.н.  ;) Това естествено не им е попречило да се жертват за българската свобода.
« Последна редакция: Май 09, 2009, 11:03:48 от Дашо »

Неактивен hammerbg

• Senior Member
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
« Отговор #38 -: Май 09, 2009, 01:33:51 »
Или мнението ми е невидимо, или някои хора просто не им е удобно и го пренебрегват  ::) Ах колко жалко е да докажат, че си некомпетентен и да игнорираш мнението на хората  :-P

Неактивен ѣ

• Forum Member
  • **
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
« Отговор #39 -: Май 09, 2009, 11:22:43 »
Моето момче, май не си видял цитата, който ти пуснах по-горе. Проф. Милетич пише за помаци, мисля, че един доказал себе си академик, съвременник на събитията е по-компетентен от теб :)

Цитат
Интересуваше ме горниятъ въпросъ, за да си обясня по-добрѣ турскитѣ жестокости надъ сѫщото българско население, до колко тѣ сѫ мотивирани като отплата за подобни насилия, вършени надъ турското население. Както ще се види по-долу, най-много сѫ се отличили съ звѣрства помацитѣ, макаръ че тѣ въ такава степень не сѫ пострадали отъ нашитѣ, за да може донѣкѫдѣ да се оправдаятъ. Помацитѣ и тукъ въ дивия си фанатизъмъ сѫ прѣкрачили крайнитѣ граници на човѣщината, главно отъ желание да се прѣпорѫчатъ прѣдъ тържествуещитѣ турци като добри мохамедани, па и отъ страхъ да не ги подозиратъ въ нѣкакви български чувства.

Цитат
В историята съществуват доста примери за хора които не са от българският етнос, но са дали своя дан на България
Така е, но те са дали живота си не от чувство за принадлежност към нашата нация, а от чувство за солидарност с нашия народ и братски симпатии. Но от другите етноси населяващи нашите земи - турци, гърци, евреи и цигани жертвите май липсват :) Колко турци има в хвърковатата чета, колко евреи и колко цигани?

Това за Родина съм го чел. Въпросът е следния, щом се смятат за българи, къде е съвременната "Родина"? Какво им пречи да си създадат такава организация и да продължат делото на родинци? Според мен на първо място им пречи религията ;) На второ място, не съм сигурен, че се смятат за българи. Това е големия проблем, ние тук можем да си пишем до забрава, но важното е ТЕ ЗА КАКВИ СЕ СМЯТАТ.

п.п. Ти наистина си националист, но американски тип ;)
« Последна редакция: Май 09, 2009, 12:12:34 от Шум »

Неактивен Дашо

• Registered user
  • Senior Member
  • православен българин
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
« Отговор #40 -: Май 09, 2009, 11:45:15 »
Това за Родина съм го чел. Въпросът е следния, щом се смятат за българи, къде е съвременната "Родина"? Какво им пречи да си създадат такава организация и да продължат делото на родинци? Според мен на първо място им пречи религията ;) На второ място, не съм сигурен, че се смятат за българи. Това е големия проблем, ние тук можем да си пишем до забрава, но важното е ТЕ ЗА КАКВИ СЕ СМЯТАТ.

След няколко според мен безплодни спора излезе истината, каквато е в моите очи  ;) - според мен, религията до някъде им оказва пречка да се чувстват на 100% солидарни с болшинството от  българския народ, който е източно - православен. Но за мен това са хора, които все още не са се самоопределили и на които успешно може да се въздейства  ;) . Както споделих преди няколко мнения, харесва ми дейността осъществявана от отец Боян Саръев в Родопите. Такава дейност трябва да получи държавна подкрепа (или поне подкрепата на една по - влиятелна организация) и да увеличава броя на занимаващите се с нея. Защото за никого не е тайна, че в момента по Родопите щъкат разни фанатици и основно чрез пари печелят поддръжници на своите идеи и пращат българо - мохамедани да се образоват в Турция и особено в Саудитска Арабия. Също така ги обучават и на турски, защото те знаят само български. По този начин се подготвя една "бомба" в Родопите наподобяваща Косово, а това не бива да го позволим. В исторически план отговорността лежи на нашите плещи и ако позволим подобно нещо да се случи, бъдещите поколения ще се срамуват от нас!

Неактивен hammerbg

• Senior Member
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
« Отговор #41 -: Май 09, 2009, 13:56:01 »
Моето момче, май не си видял цитата, който ти пуснах по-горе. Проф. Милетич пише за помаци, мисля, че един доказал себе си академик, съвременник на събитията е по-компетентен от теб :)

Цитат
Интересуваше ме горниятъ въпросъ, за да си обясня по-добрѣ турскитѣ жестокости надъ сѫщото българско население, до колко тѣ сѫ мотивирани като отплата за подобни насилия, вършени надъ турското население. Както ще се види по-долу, най-много сѫ се отличили съ звѣрства помацитѣ, макаръ че тѣ въ такава степень не сѫ пострадали отъ нашитѣ, за да може донѣкѫдѣ да се оправдаятъ. Помацитѣ и тукъ въ дивия си фанатизъмъ сѫ прѣкрачили крайнитѣ граници на човѣщината, главно отъ желание да се прѣпорѫчатъ прѣдъ тържествуещитѣ турци като добри мохамедани, па и отъ страхъ да не ги подозиратъ въ нѣкакви български чувства.

Цитат
Така е, но те са дали живота си не от чувство за принадлежност към нашата нация, а от чувство за солидарност с нашия народ и братски симпатии. Но от другите етноси населяващи нашите земи - турци, гърци, евреи и цигани жертвите май липсват :) Колко турци има в хвърковатата чета, колко евреи и колко цигани?

Всеки греши (визирам проф. Милетич)  ;)

Неактивен ѣ

• Forum Member
  • **
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
« Отговор #42 -: Май 09, 2009, 16:18:16 »
Да, сигурно академикът греши, а ти си прав :lol:  :-P

Неактивен hammerbg

• Senior Member
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
« Отговор #43 -: Май 10, 2009, 13:31:16 »
Не, истината явно е някъде по средата ;)

Неактивен Pomak_1

• Account Disabled
  • Junior Member
  • *
  • Публикации: 14
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
« Отговор #44 -: Октомври 02, 2010, 19:25:37 »
А К*Р не искат ли!? :frocket:

Що не идеш да ги питаш лично!?