Автор Тема: Ти искаш ли да бъдеш четник???  (Прочетена 35639 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Мишок

• Account Disabled
  • Forum Member
  • *
  • Публикации: 287
  • Country: it
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Re: Ти искаш ли да бъдеш четник???
« Отговор #315 -: Юли 28, 2012, 13:14:03 »
Хайдушка дружина!!!

Неактивен Мишок

• Account Disabled
  • Forum Member
  • *
  • Browser:
« Отговор #316 -: Юли 29, 2012, 17:51:13 »
Нека отдадем почит в тази тема на един малко известен български хайдутин - Гаджал Войвода.
Този смел юнак се е бил, като хайдутин 40г. с турците. Вероятно е водил малка дружина и за това не е така нашумял.
Накрая се записва в българското опълчение. При освещаването на самарското знаме пада заедно с останалите юнаци на колене и се просълзява : дошло е време след 40г. хайдутлук да се бие за свободата на България и нейното освобождение от омразните свински турци.
Каква е историята на този воевода нататъка не знам, няма и сведения за него.
Но ето че макар и не особено известен той е почетен в тази тема.
Поклон пред паметта му !!!

Неактивен Мишок

• Account Disabled
  • Forum Member
  • *
  • Browser:
« Отговор #317 -: Август 02, 2012, 18:01:36 »
Апостол войвода - един от любимците ми !!!

Неактивен Hitlerist

• Senior Member
  • Публикации: 514
  • Country: bg
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 10.0 Firefox 10.0
« Отговор #318 -: Август 10, 2012, 15:13:59 »
Нека отдадем почит в тази тема на един малко известен български хайдутин - Гаджал Войвода.
Този смел юнак се е бил, като хайдутин 40г. с турците. Вероятно е водил малка дружина и за това не е така нашумял.
Накрая се записва в българското опълчение. При освещаването на самарското знаме пада заедно с останалите юнаци на колене и се просълзява : дошло е време след 40г. хайдутлук да се бие за свободата на България и нейното освобождение от омразните свински турци.
Каква е историята на този воевода нататъка не знам, няма и сведения за него.
Но ето че макар и не особено известен той е почетен в тази тема.
Поклон пред паметта му !!!

Неактивен Мишок

• Account Disabled
  • Forum Member
  • *
  • Browser:
  • Firefox 14.0.1 Firefox 14.0.1
« Отговор #319 -: Септември 05, 2012, 13:31:36 »
И сам четникът е четник, като няма други или не познава други. Та ето какви ги свърших при престоя ми в Родината.
Има в гората на края на София един паметник на предателите от войнишкото въстание . Та взех една лепенка и един спрей, два чука и го поправих това нещо. Поставих православни кръстове на целият паметник и написах: За Бог и България. Та от комунистически паметник този стана в български. С чуковете избих буквите дето славят предателите и сега паметника е вече наред.
Да не е много, ама то се започва с малко.

Неактивен Мишок

• Account Disabled
  • Forum Member
  • *
  • Browser:
  • Firefox 14.0.1 Firefox 14.0.1
« Отговор #320 -: Септември 08, 2012, 12:21:45 »
Сега на темата. Във ВМРО е имало и един воевода влах-румънец - Пито Гули. Бил е верен на каузата на българщината. Смята се че е бил голяма работа за да е воевода от ВМРО и воевода на българи, понеже нашите деди никога не са имали чужденци водачи.
Та нека отдадеме заслужена почит и на вози воевода и четник и защитник на българщината. Слава на героя Пито Гули.

Неактивен Iztok

• Account Disabled
  • Forum Member
  • *
  • Публикации: 52
  • За вера и народност !!!
  • Browser:
  • Chrome 39.0.2171.71 Chrome 39.0.2171.71
« Отговор #321 -: Март 01, 2015, 16:05:28 »
И така ето ме и мене най-после в хайдутска носия. Успях да я направя с помоща на едно момче от родопски хайдути, което ми помогна за калпака и силяха-коженият колан.
За вера и народност !

Неактивен Ненчо

• Junior Member
  • *
  • Публикации: 35
  • Country: 00
  • Windows NT 6.2 Windows NT 6.2
  • Browser:
  • Firefox 21.0 Firefox 21.0
« Отговор #322 -: Юни 21, 2015, 18:02:40 »
Готов съм да стана четник. Струва ми се, че някой стават четници и байрактари от десетина години и все още не са станали, а когато надянем ямурлуците и вземем чифте пищовите няма ли да ни закарат в Карлуково или нещо такова?

Неактивен Мечо

• Registered user
  • Forum Member
  • **
  • Публикации: 67
  • Browser:
  • Chrome 44.0.2403.125 Chrome 44.0.2403.125
« Отговор #323 -: Август 03, 2015, 13:34:44 »
Готов съм да стана четник. Струва ми се, че някой стават четници и байрактари от десетина години и все още не са станали, а когато надянем ямурлуците и вземем чифте пищовите няма ли да ни закарат в Карлуково или нещо такова?
Предполагам че в днешни дни няма да се обличат с ямурлуци.
Има доста добри модерни облекла. Когато си с " чифте пищови" на кръста трудно някой ще те закара в Карлуково.

Неактивен Haidutow

• Account Disabled
  • Forum Member
  • *
  • Публикации: 344
  • Windows NT 10.0 Windows NT 10.0
  • Browser:
  • Firefox 48.0 Firefox 48.0
« Отговор #324 -: Септември 16, 2016, 18:20:35 »
Само създаването на едно леко-осъвременено хайдутско движение може да спаси страната от загиване. Всичко останало е лъжа и измама.
Основно занятие на хайдутите е било защитата на народността и верата.

Неактивен Haidutow

• Account Disabled
  • Forum Member
  • *
  • Публикации: 344
  • Browser:
  • Firefox 48.0 Firefox 48.0
« Отговор #325 -: Септември 17, 2016, 13:16:28 »
ВРЕМЕТО НИ КАТО НАРОД ИЗТИЧА.
Понеже времето ни изтича, та не е зле да се замислим дали не грешим ние, а не някой друг, като политиците например. Добре е всеки човек на тая поробена  територия, да преосмисли за себе личното си поведение и постъпки, морала си и ценностната си система. Ако тези неща ни бяха наред, нямаше да сме на това дередже. Относно  възможността и желанието с за промяна то от така представените ни от политиците кандидат-президенти, аз лично не видях нито една двойка, повтарям - нито една, включително пироните, които и да са те - на ГРРБ, да са в състояние, дори мисловно и само за фантазиите ни, да могат да променят статуквото. Статукво на  робска колония, в което, убеден съм, повечето от Вас разбират. Това, което пиша, не се отнася до тези, които са приели този начин за умиране-насиране , физически лично, де факто - на държавата и народа. Отнася се за тези малцина, но достатъчно силни и умни  хора, не можещи да се примирят със сегашното състояние на робство, готови на последни, дори отчаяни стъпки. И на мен не ми беше удобно държава та я напуснах, ама си ми е родина. Та  в тая патетика, в която влезнах сега ,  не мога да намеря други думи за отчаянието си, а вероятно и хиляди други като мен. Просто не виждам смисъл за нищо
Ще повторя - политиците -фигуранти, не са моя смисъл на живота, а са обикновени дегенерати. Признавам, че имам симпатии към Енчев, но пък този е комунист, а комуниста си е дегенерат и води до израждане рано или късно. Та   за мен той е вариант, ама не съвсем и то вариант дето не искам да го и мисля, така ниско паднахме. По тази причина, просто Ви призовавам, който желае, който е убеден, да се присъедини към идеята за възраждане на организирано четническо и хайдутско движение за възраждане на морал, вера, ценности и народност. Човекът готов да сложи начало на смяната /не промяната/ на системата,  може да бъде продукт само на едно такова движение, нямате много и даже  никакво време за колебание и мислене.
Всеки има право на мнение. Това е моето - казано честно и без заобикалки!

Неактивен Sirows

• Account Disabled
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 2200
  • Browser:
  • Chrome 62.0.3202.97 Chrome 62.0.3202.97
« Отговор #326 -: Януари 17, 2018, 18:54:55 »
Прегледах темата : има доста интересни коментари. Смятам обаче че доста хора са за сериозно лечение при добър специалист психиатър

Неактивен Sirows

• Account Disabled
  • Hero Member
  • *
  • Browser:
« Отговор #327 -: Януари 29, 2018, 19:47:04 »
Попаднах на това във фейсбук.
Хареса ми и го публикувам тук.

Илия Комсалов
9 ноември 2017 г. ·
ОПИСАНИЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ ЧЕТНИЦИ от Артър Смит.
Тези македонски четници са особен тип хора. Млади, смели и умни – те са цветът на българсквя род. От времето на кръстоносните походи на Лъвското сърце и Скендерберг такъв романтичен тип не се е развивал в заплетената мрежа на световната история. Животът им е посветен на родината. Те не знаят какво значи страх. В известен смисъл това е буквално така, защото няколко часа се опитвах да втълпя на един от тях определението за него. Ненавиждат турците с такава дълбока омраза, че тя изглеждаше прекрасна и става част от тяхното верую.
В Западна Европа за четниците често се говори така, както и за много други разбойнически банди. Доколко казаното се отнася за сръбските и гръцките чети, това е съвсем възможно. И няма да се учудя, ако наистина е така. Но през цялото ми общуване с българските четници никога не забелязах случаи на бандитизъм, заплашване, предателство или измама. Те се отнасяха към мене по-сърдечно, отколкото всички други групи хора, които някога съм познавал. В отряда, където бях, нямаше човек, който не би дал живота си за мене и при това би го дал с радост. Няколко от тях щяха да загинат, докато ме спасяват, но за щастие останаха невредими.
Те са удивително внимателни един към друг – с обичайните изключения. Боят е мястото, където се показват в най-добрата си светлина. Сред тях изглежда съществува неписано правилото, никой да не мисли за собствения си живот, когато е застрашен животът на другаря му. А какви прекрасни бойци са само! Да видиш как само един от тях отблъсква трима аскери от ранен другар – това е гледка, заради която си струва да живееш. Страхът на турците от тях е толкова голям, че често става комичен. Те никога не нападат чета, освен с грамадна и непреодолима сила, А четниците не се и замислят да нападнат два пъти по-многоброен противник. В предишна глава споменах за подвига на Дечевата чета, която с шестдесет души е отбранявала седмици наред едно село срещу тридесетхилядна турска армия, а след това се е изплъзнала почти невредима.
Вярно е, че по външен вид те повече приличат на разбойници от сцената, отколкото на съвременни войници. Носят с голяма гордост дълги коси, падащи свободно на вълни, и полагат огромни грижи за тях. Поддържат оръжията си в идеална изправност и обичат да носят толкова много револвери и ножове в коланите, за колкото могат да намерят място. И нека е ясно, че това не е за показ, а защото колкото повече револвери има един мъж, толкова повече изстрели ще има на разположение по време на сражение. Много от тях носят малки дрънкулки, украшения и други такива и извънредно много се гордеят с това.
В много други отношения те са само едни деца - пъргави, безразсъдни, избухливи и своенравни. Притежават суета, учудващо безвредна, която се изразява в желание да се снимат и да бъдат хвалени. Повечето от тях са сиромаси, с представителен вид и те самите си го знаят. Мускулите им са заякнали и по телата им няма нито един излишен килограм. Жените изобщо не ги интересуват. Задомените рядко виждат семействата си, след като са посветили своя живот на Македония. За жените и децата се грижат роднини, желаещи да подпомагат свещената цел – борбата срещу турците. Удоволствията на плътта имат малко власт над един четник. Никога не съм виждал някой да се напие или да пуши прекомерно.
Няма да е много пресилено, ако се каже, че те съвсем наподобяват древните монашески ордени на рицарството, които светът познава. Техният живот е посветен на една-единствена цел, от която никога не се отклоняват. Те са ревностни християни, с изключение на някои от водачите. И са една аномалия, която трябва бързо да отмине, щом изживее времето си.ОПИСАНИЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ ЧЕТНИЦИ от Артър Смит.
Тези македонски четници са особен тип хора. Млади, смели и умни – те са цветът на българсквя род. От времето на кръстоносните походи на Лъвското сърце и Скендерберг такъв романтичен тип не се е развивал в заплетената мрежа на световната история. Животът им е посветен на родината. Те не знаят какво значи страх. В известен смисъл това е буквално така, защото няколко часа се опитвах да втълпя на един от тях определението за него. Ненавиждат турците с такава дълбока омраза, че тя изглеждаше прекрасна и става част от тяхното верую.
В Западна Европа за четниците често се говори така, както и за много други разбойнически банди. Доколко казаното се отнася за сръбските и гръцките чети, това е съвсем възможно. И няма да се учудя, ако наистина е така. Но през цялото ми общуване с българските четници никога не забелязах случаи на бандитизъм, заплашване, предателство или измама. Те се отнасяха към мене по-сърдечно, отколкото всички други групи хора, които някога съм познавал. В отряда, където бях, нямаше човек, който не би дал живота си за мене и при това би го дал с радост. Няколко от тях щяха да загинат, докато ме спасяват, но за щастие останаха невредими.
Те са удивително внимателни един към друг – с обичайните изключения. Боят е мястото, където се показват в най-добрата си светлина. Сред тях изглежда съществува неписано правилото, никой да не мисли за собствения си живот, когато е застрашен животът на другаря му. А какви прекрасни бойци са само! Да видиш как само един от тях отблъсква трима аскери от ранен другар – това е гледка, заради която си струва да живееш. Страхът на турците от тях е толкова голям, че често става комичен. Те никога не нападат чета, освен с грамадна и непреодолима сила, А четниците не се и замислят да нападнат два пъти по-многоброен противник. В предишна глава споменах за подвига на Дечевата чета, която с шестдесет души е отбранявала седмици наред едно село срещу тридесетхилядна турска армия, а след това се е изплъзнала почти невредима.
Вярно е, че по външен вид те повече приличат на разбойници от сцената, отколкото на съвременни войници. Носят с голяма гордост дълги коси, падащи свободно на вълни, и полагат огромни грижи за тях. Поддържат оръжията си в идеална изправност и обичат да носят толкова много револвери и ножове в коланите, за колкото могат да намерят място. И нека е ясно, че това не е за показ, а защото колкото повече револвери има един мъж, толкова повече изстрели ще има на разположение по време на сражение. Много от тях носят малки дрънкулки, украшения и други такива и извънредно много се гордеят с това.
В много други отношения те са само едни деца - пъргави, безразсъдни, избухливи и своенравни. Притежават суета, учудващо безвредна, която се изразява в желание да се снимат и да бъдат хвалени. Повечето от тях са сиромаси, с представителен вид и те самите си го знаят. Мускулите им са заякнали и по телата им няма нито един излишен килограм. Жените изобщо не ги интересуват. Задомените рядко виждат семействата си, след като са посветили своя живот на Македония. За жените и децата се грижат роднини, желаещи да подпомагат свещената цел – борбата срещу турците. Удоволствията на плътта имат малко власт над един четник. Никога не съм виждал някой да се напие или да пуши прекомерно.
Няма да е много пресилено, ако се каже, че те съвсем наподобяват древните монашески ордени на рицарството, които светът познава. Техният живот е посветен на една-единствена цел, от която никога не се отклоняват. Те са ревностни християни, с изключение на някои от водачите. И са една аномалия, която трябва бързо да отмине, щом изживее времето си.ОПИСАНИЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ ЧЕТНИЦИ от Артър Смит.
Няма да е много пресилено, ако се каже, че те съвсем наподобяват древните монашески ордени на рицарството, които светът познава. Техният живот е посветен на една-единствена цел, от която никога не се отклоняват. Те са ревностни християни, с изключение на някои от водачите. И са една аномалия, която трябва бързо да отмине, щом изживее времето си.

Неактивен Panzerfaust

• Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 1369
  • Country: bg
  • Browser:
  • Firefox 57.0 Firefox 57.0
« Отговор #328 -: Януари 30, 2018, 02:03:17 »
Много хубаво описание! Не бях го чел досега...

Неактивен Sirows

• Account Disabled
  • Hero Member
  • *
  • Browser:
« Отговор #329 -: Януари 30, 2018, 10:12:03 »
Нов филм по темата.

https://www.facebook.com/2009273492654074/videos/2019898448258245/
За „Кърджалийско време”:
Кърджалиите на Балканите. В частните военни отряди са събрани напуснали османската армия аскери, недоволни от заплащането и още в разцвета на силите си, търговци и занаятчии, които трудно се препитават с честен труд. Кърджалийския главатар приема всички мъже, годни да носят оръжие, независимо от техния произход и вяра. За първи път религията не е повод за разделение. Всички са обединени в борбата си срещу тромавата, трудно сработваща вече османска държавна машина, еднакво потъпкваща правата на мюсюлмани, християни и юдеи. Същността на отрядите е да извършват наемни охранителни услуги. Кърджалиите сформират малки частни армии, предлагащи охрана на определен регион срещу прилична сума пари. В случай, че местната управа не се съгласи да използва услугите ѝ, бойците палят селища в района и разграбват, от това най много страда Българското мирно население.Единсвените защитници на Българите са месните Хайдушки дружини.

Share me

Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo
Smf