Вместо да честват 55-тата годишнина на българската църква в Букурещ, нашенците останаха на улицата.
ПЕТЯ ВАЛЕНТИНОВА Идния понеделник, на 26 октомври, се навършват 55 години от официалното обявяване на "Св. Пророк Илия" за храм на българските православни християни в Букурещ. На тази годишнина обаче сънародниците ни няма да прекрачат прага на църквата, функционирала повече от половин век като духовен център за тях. Там вече не проповядват нашенски свещеници, а литургиите звучат единствено и само на румънски език
Храмът, представлявал олицетворение на една братска и духовна дружба, където и българи и румънци с години са се молели рамо до рамо за здраве и благоденствие, днес вече не е гостоприемен за сънародниците ни, които са принудени да обикалят по различни църкви, където нашите свещеници изнасят служби на роден език.
Историята на храма "Св. Пророк Илия" е изключително богата. Сградата е построена през 1730 г. от ключаря Раду Колця, благородник от знатен румънски род. До 1895 г. храмът, чийто ктитор е Календероглу се е наричал "Църквата на хан Колця", но столичният общински съвет счита нарежда църквата да носи името на своя ктитор, т.е. - "Св. Илия Календеру". Между 1880-1897 г. храмът функционира с богослужения на гръцки език. От 1898 г. църквата отново става румънска. През недалечната 1954 г. тогавашният патриарх Юстиниан отдава за временно ползване сградата на черквата на Българската православна църква. Тогава румънското духовно общество е декларирало, че отдава храма на българските православни християни в името на техните духовни потребности и с цел скрепяване на духовното братство между българския и румънския народи. Този паметен момент е запечатан в официален документ- паметна грамота, която и до днес виси над централния вход на храма. Самата преотстъпена църковна сграда е осветена лично от тогавашния румънския патриарх Юстиниан и българския му колега- Кирил.
Повратната точка в историята на църквата е тазгодишният Велики четвъртък. На един от най-светлите за християните по цял свят празници румънският свещеник Габриел Григореско заявява, че не разбира български и затова оттук натам в църквата ще се проповядва само на румънски език. Не по вкуса на отеца се оказва и църковният хор в храма, в който дотогава участват само една българка и една сръбкиня, а всички останали са румънци. Песнопенията на формацията в годините са били винаги високо оценявани от духовната ръководство на северната съседка, като псалмите са изпълнявани превъзходно и на румънски, и на всички източнославянски езици. Твърденията на Григореско, че сградата на "Св. Пророк Илия" не била стопанисвана адекватно и се рушала олекнаха след огледа, който установи, че храмът е в много добро състояние след основния ремонт, който българският духовник отец Петър Тотев направил
през 1994 г. Преди два месеца проучване на екип на БНТ показа, че именно тази реставрация, осъществена от българския свещеник, е спасила навремето сградата от сигурна гибел. Днес обаче отец Тотев не се ползва с никакви права в храма. Той и неговите енориаши бяха поетапно прокудени от "Св. Пророк Илия", където в продължение на 20 години заедно с родните емигранти в Румъния са отбелязвали всички християнски и национални празници. Отец Петър Тотев дори бива заставен да предаде инвентара на храма на нарочна комисия на Букурещката митрополия. Впоследствие румънското религиозно началство заявило, че българският отец може да продължи да служи в храма, но като втори свещеник и то срещу 10 изключително унизителни условия. Поискан е и наем в размер на 450 евро за използването на канцеларията на църквата. Пари са изисквани и за експлоатацията на офиса на дружеството на българите в Букурещ "Братство", прилежащ към църквата. От председателя на асоциацията- Лука Велчов са поискани 600 евро на месец за използването на помещението, което се състои от две стаи. "В крайна сметка, става въпрос за пари", посочи преди време той в националния ефир. Още тогава сдруженията на българите в Румъния отправиха протестно писмо до румънския патриарх Даниил. То бе подписано от стотици наши сънародници,
включително от румънци, руснаци и украинци
Румънската гражданка Дорина Липова, която е женена за българин от 24 години, през сълзи сподели в националния ефир: "Нашият патриарх не е прав и много трябва да мисли, преди да ги върши тези работи. Защо трябва да ни разделя!?" На забраната да се служи на роден език и на прокуждането на нашенските свещеници родните хъшове реагираха остро, веднага след като стартира процес по обезбългаряване на храма "Св. Пророк Илия". Нашенците в Букурещ потърсиха още тогава българските медии, за да изразят болката и обидата си от факта, че им се отнемат основните права на православни християни.
Новият румънски патриарх Даниил постави началото на политиката за изясняване статута на всички църковни имоти в северната ни съседка, обясни отец Петър Тотев пред българската общественост веднага след разгарянето на религиозния скандал през Страстната седмица. Според българския свещеник проблемът има юридически характер, тъй като нашенците са били задължени с времето да изградят собствена църковна сграда на този терен. По време на комунистическия режим много наши имоти в румънската столица са иззети и междувременно разрушени.
Първоначално българската православна общност в Букурещ продължава да се събира по религиозни и национални поводи в двора на храма, но впоследствие за нашите богослужещи е ограничен достъпът до църквата и в резултат сънародниците окончателно престават да приемат "Св. Пророк Илия" като свое духовно средище. Днес вече кракът на нито един българин не стъпва в църквата. Нито официалната делегация на Българската православна църква, нито всички официални писма до Румънската патриаршия дадоха задоволителен резултат. "Св. Пророк Илия" окончателно загуби статута на българска църква и сега богослуженията на български език са пренесени в малкия университетски параклис "Св. Николай". Българите, пребиваващи временно или постоянно в Букурещ обаче още не са забравили своя дългогодишен духовен център. Становището на партия АТАКА е, че въпросът със съдбата на църквата не трябва да остава затворен. Трябва да се предприеме всичко възможно за възстановяване на статута на "Св. Пророк Илия" като храм на нашенците в Румъния.
http://www.vestnikataka.com/?module=displaysection§ion_id=4&format=html