България и българите > българите в Сърбия

Български културно-информационен център в Босилеград

<< < (3/3)

Hatshepsut:
КИЦ осъди действията на Неделковски


КИЦ „Босилеград“ остро осъжда поругаването на паметната плоча на загиналите български войници на връх Каймакчалан. Унищожаването и поругаването на българските паметни знаци в Р Македония и Р Сърбия систематично се прилага десетилетия наред с цел подмяна на националното самосъзнание и създаване на нови „нации“. Времето и мястото на това провокативно действие внимателно са подбрани и очевидно целят да предизвикат бурни реакции сред българите в Р България и Р Македония, да попречат на членството на Р Македония в Европейския съюз и на трайното омиротворяване на Балканите.

Това посочват в съобщение до медиите от Културно-информационния център на българското национално малцинство „Босилеград“.

Българите в Западните покрайнини са сред най-потърпевшите от подобни методи и ние много добре знаем какви увреждания в съзнанието и самочувствието на младите поколения могат да се нанесат по този начин. Подмяната на историята и културата не само ни лишава от българско национално самосъзнание, но както в случая с Миленко Неделковски, ни превръща в еничари срещу всичко българско и родно, посочват от КИЦ.

Ето какво посочват още сънародниците ни от Западните покрайнини в своята позиция за долния акт:

Фалшификациите на българската история и култура, системата на възпитанието и образованието и дългогодишното антибългарско говорене в Р Македония и Р Сърбия успяха да очертаят нови разделителни линии и да насъскат хората едни срещу други в името на отживели великодържавнически идеи.

Поругаването на паметната плоча на загиналите български войници на Каймакчалан е проява на вандалски антибългарски национализъм, който не спазва дори елементарните цивилизационни норми за уважение на паметта на жертвите от войните. Това показва, че Първата световна война продължава в съзнанието на определени хора и институции, и се води чрез говора на омразата, фалшифициране на историята и културата и насаждане на национална омраза и нетърпимост чрез системата на възпитание и образование, медиите, науката и културата. Сатанизирането на българите като врагове и „окупатори“ е изключително опасно за добросъседските отношения и мира и стабилността на Балканите. Ударите по паметната плоча на българските войници на Каймакчалан са удари не само срещу България, но преди всичко срещу самата Македония, срещу добросъседските отношения, срещу цивилизационните и европейски ценности, върху които почиват съвременните отношения между народите и държавите.

Установяването на историческата истина, изчистена от всякакви идеологически и политически внушения от миналото, и издигането и поддържането на паметници на жертвите от войните е не само цивилизационен акт, но и единственият начин да се затворят страниците на историята и да се даде път на бъдещето.

Новият прочит и преосмислянето на историческата истина, изчистена от идеологически и политически внушения, съвместното отдаване на почит на трагичните дати от общата ни история, преосмислянето на учебните програми, възпитаващи презрение и омраза към съседите, са начините да се преодолее миналото и да започне процес на национално помирение и нови добросъседски отношения на Балканите. Днешните и бъдещи поколения не бива да бъдат заложници на миналото а творчески строители на настоящето и бъдещето.

КИЦ „Босилеград“ призовава правителствата на България, Македония и Сърбия да осъдят вандалския акт на поругаването на българската паметна плоча на Каймакчалан и да се въздържат от говора на омразата.

България, като страна членка на Европейския съюз, споделяща европейските принципи и ценности, не бива никога вече да живее с пораженческия дух от националните катастрофи, а трябва достойно да реагира срещу всякакви подобни оскърбления и посегателства върху българската история и култура, унижаващи честта и достойнството на българската нация.

http://www.vmro.bg/

Hatshepsut:
КИЦ "Босилеград" - стожер на българската култура и самосъзнание в Западните покрайнини


КИЦ „Босилеград“ и Столична община София със скромна, но задушевна културна програма отбелязаха 19 години от откриването на КИЦ-а, съобщи специално за БГНЕС Иван Николов. Музикантът и композитор Боби Мирчев и поетесата Петя Йотова изпълниха поетичен рецитал от последната стихосбирка на Йотова „Фаталната дарба“. Откривайки вечерта, поетът Радко Стоянчов от името на КИЦ-а каза, че 19-та годишнина донесе европейско признание на КИЦ-а – Иван Николов председател на КИЦ „Босилеград“ получи награда от Европейския парламент „Европейски гражданин за 2016“. Поздравявайки гостите Иван Николов заяви, че откриването и дейността на КИЦ „Босилеград“ в областта на културата, информирането и отстояването на правата и интересите на българското малцинство през изтеклите две десетилетия предотврати асимилационните процеси и възстанови българската култура в Босилеград . „На фона на големите културни промени трябваше да дойде и българският бизнес, който да даде препитание на населението, но за съжаление, не всичко зависеше от нас“, Николов и добави, че независимо от трудностите и проблемите, КИЦ „Босилеград“ се наложи като стабилна и авторитетна организация на българското национално малцинство.

http://www.bgnes.com/bylgari-v-chuzhbina/spodeleno/4461068/

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

There was an error while thanking
Thanking...
Премини на пълна версия