Всеки родител в и извън България се е сблъсквал с проблема, или по-скоро, с чисто педагогическия въпрос как да научи детето си да разпознава буквите, да сричкообразува и, съответно, да чете и пише. Агенцията за българите в чужбина създаде компютърна програма - Език свещен на моите деди, с която подпомага процеса по възприемане на началното обучение по български език и едновременно с това дава едно доста живописно описание на българската история и география за тези, които са далеч от родината. Похвална и изключително необходима е инициативата на Държавната агенция за българите в чужбина. Организацията се стреми да бъде полезна по всички възможни начини на сънародниците ни, които държат да запазят връзка с родината си и, в частност, да научат децата си на български език и култура. Пред индивида, поставен в чужда среда, вариантите за приспособяване са няколко и те варират между асимилация и краен сепаратизъм. Онези обаче, които без да бъдат крайни в поведението си, все пак полагат усилие да предадат на децата си предимствата на националната си култура, в съчетание с културата на приемащата страна, трябва да отделят доста време и ресурс, за да поддържат характерните за родината образователни и битови традиции. Като главен проблем пред родителите се явява трудното набавяне на помагала, учебници и методики по български език в различните диаспори по света. Изследвайки нагласите на нашите сънародници, Агенцията, съвсем резонно, започва да използва предимствата на Интернет като медия, за да достигне до максимален брой хора, което се случва предвид непрекъснато растящия брой посетители на уеб страницата на организацията.
В помощ именно на тези хора, в една много приятна, интерактивна форма, по поръчка на Агенцията преподаватели от началния курс в българските училища са разработили „Самоучител по български език“. Чрез него, стъпка по стъпка, най-малките, а и не само те, могат както да усвоят характерните за кирилицата правила, така и да се запознаят с много от националните ни паметници на културата, географски забележителности и традиции. Не е необходимо децата да могат да четат, тъй като упражненията и резултатите са озвучени. Българската азбука е показана пъстроцветно и занимателно. Рубриките са 14 и са степенувани в съответствие с обучението по български език в нашите училища. Децата имат възможност да чуят, а не само да видят определени буквени съчетания и тъй трудните за усвояване комбинирани звуци „дж“,„ьо“ и „йо“. Под формата на игра те прилагат на практика езиковите модели и правила. Чуваемостта на гласните звуци, както и сричкообразуването са застъпени под формата на аудио и текстови упражнения. Все пак, материалът в този много симпатичен софтуер трудно би могъл да се усвои без родителска помощ и в никакъв случай не може да бъде „погълнат“ изведнъж. Започвайки от самото начало, родители и деца трябва да минат постепенно през всичките рубрики, като търсеният краен резултат е едно устойчиво познаване на лексикалните и фонетични особености на българския език. Програмата може да бъде свалена от уеб страницата на Агенцията на адрес:
www.aba.government.bg.
В крайна сметка, благодарение на подобни инициативи, деца, поставени в дву- или повече езична среда биха могли да разпознават особеностите на родния си език и да имат една здрава основа, върху която да продължат обучението си.
Текст: Биляна Богоева