Българска култура и духовност > Наука и образование
Това също е България! (положителни новини за Българското образование)
Hatshepsut:
Математиците ни с нови успехи! Спечелиха 6 медала на Младежката балканска олимпиада!
В периода от 20 до 25 юни 2019 година в Кипър се проведе Младежката балканска олимпиада по математика. Отборът на България се завърна с цели шест медала, два от които златни, три сребърни и един бронзов. Всеки един от състезателите в националния ни отбор спечели позитивни емоции, удовлетворение от добре свършената работа и не по-малко важното - медал, бележещ упоритостта, труда и знанията! Българският отбор беше ръководен от доц. д-р Ивайло Кортезов от ИМИ-БАН и Емил Карлов от СМГ.
Ето имената на състезателите и завоюваните медали:
- Иван Тодоров Тагарев, 8 клас СМГ, златен медал с пълен сбор;
- Илияс Башир Номан, 8 клас СМГ, златен медал с пълен сбор;
- Никола Александров Цачев, 8 клас ПЧМГ, сребърен медал;
- Божидар Данчев Димитров, 8 клас ПМГ Силистра, сребърен медал;
- Ивайла Ивайлова Радкова, 8 клас 125 СУ - София, сребърен медал;
- Мария Николаева Дренчева, 7 клас СМГ, бронзов медал.
Младежката балканска олимпиада по математика (МБОМ) се провежда ежегодно, като в нея участие могат да вземат всички ученици, ненавършили 15,5 години. През последните няколко години участващите държави са все повече и повече, дори страни извън Балканския регион имат интерес и желание да се включат в състезанието и да демонстрират своите знания по математика.
Олимпиадата е с продължителност 270 минути като учениците трябва да се преборят със задачи от различни области на математиката - геометрия, алгебра, комбинаторика и теория на числата. Задачите са 4 на брой със сходна трудност. Всяка от тях носи по 10 точки за правилно и пълно решение. Преди стартиране на олимпиадата всяка държава преминава през етапите на подбор на национален отбор. За участие в престижното състезание трябва да се спазват ясно регламентирани условия и критерии.
Освен невероятното индивидуално класиране на младите ни таланти, отборно България е на второ място от официалните 10 държави участнички. Първото място беше завоювано от съседката ни Румъния. България е на трето сред всички 17 отбора (след Казахстан).
http://uspelite.bg/matematitsite-ni-s-novi-uspehi-specheliha-6-medala-na-mladejkata-balkanska-olimpiada-1
Hatshepsut:
ДЕЦА УЧАТ ТРАДИЦИОННИ ОБИЧАИ ПОД ФОРМАТА НА РОЛЕВИ ИГРИ
Образователни помагала „Обреден календар за момци и ергени" ще помагат на децата от първи до четвърти клас да се запознаят с някой от най-обичаните български обичаи под формата на ролеви игри. Те са разработени в партньорство от Регионален исторически музей - Бургас и СУ "Епископ Константин Преславски" - гр. Бургас по проект, финансиран от Министерството на културата по програма "Музеят като образователна среда".
В резултат на съвместната работа между етнографи и педагози са създадени две печатни издания с електронна версия за учителя и за ученика, в които е представена информация за три народни обичая - Кукеровден, лазаруване и коледуване. Целта е да се подпомогне дейността на педагозите в начален етап на обучение при запознаване на децата с българския празничен календар. Той е под формата на програма, включваща специално разработени ролеви игри, адаптирана информация с речник на непознатите думи и картинки за оцветяване. Възприемайки по интерактивен начин децата ще са въвлечени в пресъздаването на традиционната култура с акцент върху Бургаския край.
За всяко училище в община Бургас с начален курс на обучение е предвиден екземпляр от помагалата, който те могат получат от РУО-Бургас. Част от книжките ще бъдат изпратени и до 30 български училища в чужбина.
Всички желаещите да използват помагалата в учебната си програма могат да направят това като ги изтеглят от уебсайта на Бургаския музей или заявят оригиналния файл за отпечатване.
http://www.burgasmuseums.bg/index.php?page=article&id=714
Hatshepsut:
Медали за всички в отбора по физика на международни олимпиади
петимата български ученици в националния отбор по физика се прибраха с медали от юбилейната 50-а Международна олимпиада по физика в Тел Авив, която се проведе между 7 и 15 юли, съобщи пресцентърът на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.
Сред конкуренцията от близо 80 държави от цял свят, българските ученици си спечелиха два сребърни и три бронзови медала. Съставът на националния отбор по физика 2019 и техните отличия:
Георги Мирославов Александров, 12 кл., СМГ - сребърен медал
Иво Владиславов Петров, 11 кл., СМГ - сребърен медал
Алексадър Пламенов Проданов, 9 кл., ППМГ Казанлък - бронзов медал
Владимира Пламенова Иринчева, 12 кл., ПЧМГ София - бронзов медал
Васил Николов Николов, 10 кл., ПЧМГ София – бронзов медал
Техни ръководители са проф. Мирослав Абрашев (Физически факултет, СУ) и гл.ас. Нено Тодоров (Физически факултет, СУ).
От 1967 г., до 2019 г. - включително - отборите по физика на България са спечелили общо 127 медала: 14 златни, 42 сребърни, 71 бронзови, както и 61 почетни грамоти. През 1967 г. България, Полша, Чехословакия, Унгария и Румъния, учредяват Международната олимпиада по физика и участва във всички издания на олимпиадата оттогава насам.
Два дни по-рано от Полша се прибраха и младите физици, също усмихнати от резултатите си, за които не им достигнаха три точки да грабнат бронзови медали. Международният турнир на младите физици, известен като International Young Physicist s` Tournament (IYPT) е отборно състезание между ученици от средните училища, равностойно на Международната олимпиада по физика. Участниците от всеки отбор влизат в ролите на докладчик, опонент и рецензент. В различни турове на състезанието те се оценяват и предизвикват помежду си.
23-ото издание на Турнира се проведе от 6 до 13 юли в полската столица, а българският национален отбор бе в състав:
Нина Димова -12 клас, СМГ
Драгни Драгнев - 12 клас, 91 НЕГ
Георги Иванов - 10 клас, СМГ
Матю Машков - 10 клас, МГ Русе
Николай Митев - 11 клас, Американски колеж
Техни ръководители на тазгодишния турнир бяха Никола Каравасилев (ПЧМГ, Izzi Science for kids) и Даниела Иванова (МГ Русе).
Доброто представяне на българските гимназисти ги нареди пред държави като Великобритания, Русия, САЩ, Австралия и домакините от Полша.
https://www.dnevnik.bg/detski_dnevnik/2019/07/15/3938701_medali_za_vsichki_v_otbora_po_fizika_na_mejdunarodni/
Hatshepsut:
Българските информатици спечелиха шест медала от ISI Junior
Българските ученици спечелиха 6 медала от Международната школа по информатика за младежи – ISI Junior. Шестокласниците донесоха на България 1 златен, 3 сребърни и 2 бронзови медала.
Нашите победители се конкурираха с ученици от по-горните класове от Китай, Русия, Казахстан и други. Само Китай попречи на българските гордости да достигнат заветното първо място. И така, финалното отборно класиране подреди Китай на първо място и България на второ. Международната школа по информатика за младежи (ISI Junior) се проведе от 25 юни до 4 юли в Инополис, Република Татарстан, Руска федерация.
Имената на нашите състезатели:
Даниел Койнов (Шумен) - златен медал
Веселин Маркович (Варна) - сребърен медал
Георги Славчев (София) - сребърен медал
Александър Гатев (София) - сребърен медал
Кристина Стоянова (София) - бронзов медал
Мария Тодорова (София) - бронзов медал
Ръководител на българския отбор е Марин Шаламанов. В ISI Junior е взел участие като лектор и българинът проф. Красимир Манев – президент на Европейската младежка олимпиада по информатика и член на Научния комитет на ISI Junior.
Участието на българските ученици е финансирано от сдружението “Европейска младежка олимпиада по информатика” с управител Бисерка Йовчева.
http://uspelite.bg/balgarskite-informatitsi-specheliha-shest-medala-ot-ISI-Junior-1
Hatshepsut:
Математика на успеха! 32 българчета донесоха 32 отличия от World Mathematics Invitational
В рамките на световното математическо състезание World Mathematics Invitational нашите 32 деца успяха да спечелят 32 отличия. Мероприятието се състоя на 16 юли 2019 г. в японския град Фукуока. Будните ни математици заслужиха 4 диамантени, 6 златни, 15 сребърни и 7 бронзови медала.
Квалификацията за състезанието беше проведена през март в Стара Загора.
В състезанието имат право да вземат участие ученици от подготвителен клас до 12 клас. Българските деца се конкурираха с 1900 състезатели от 25 държави. Времето за решаване на задачите е общо 40 минути, като броят на задачите е 25.
Имената на българските медалисти:
Диамантени награди:
Мартина Илиева, 2 клас, София;
Виктория Стефанова, 3 клас, Лондон;
Йоан Михайлов, 3 клас, Стара Загора;
Сара Красимирова Илиева, 5 клас, София;
Златни медали:
Огнян Огнянов, 5 клас, София;
Васил Стойков, 5 клас, Пловдив,
Димана Праматарова, 5 клас, Пловдив;
Максимилиан Георгиев, 9 клас, Русе;
Йоан Найденов, 10 клас, София;
Деан Дечев, 12 клас, Стара Загора;
Сребърни медали
Хавиер Билбао, 2 клас, София;
Баян Елкин, 2 клас, Стара Загора;
Владимир Цаклев, 2 клас, Стара Загора;
Виктор Точев, 4 клас, Пловдив;
Божидара Амуджиева, 5 клас, Ямбол;
Борис Джурков, 5 клас, София;
Дара Георгиева, 5 клас, Пловдив;
Велислав Джелепов, 5 клас, Пловдив;
Галиана Чавдаврова, 7 клас, Русе,
Иван Георгиев , 8 клас, Ямбол;
Иван Николов, 8 клас, Пловдив;
Константин Георгиев, 8 клас, Русе;
Гергана Александрова, 8 клас, Ямбол;
Мартина Илиева, 10 клас, Русе;
Максим Касънеделчев, 11 клас, Русе;
Бронзови медали
Мая Милойкова, 2 клас, София;
Станислав Димов, 5 клас, Стара Загора;
Христо Христов, 5 клас, Стара Загора;
Любен Карбанов, 7 клас, Стара Загора;
Паола Павлова, 7 клас, Стара Загора;
Калоян Руев, 10 клас, Стара Загора;
Елина Димова, 11 клас, Стара Загора.
Световното състезание по математика се е състояло на различни точки по света. През 2017 г. се е провело във Виетнам, през 2018 г. в Корея. Като и тогава представянето на българчетата беше на ниво - шампионска купа, 3 златни, 4 сребърни и 4 бронзови медала.
Поздравяваме тазгодишните ни шампиони и им пожелаваме още дълго да славят името на България по света.
http://uspelite.bg/matematika-na-uspeha-32-balgarcheta-donesoha-32-otlichiya-ot-World-Mathematics-Invitational-1
Navigation
[0] Message Index
[*] Previous page
Go to full version