Един от шестима европейци живее под националният прага на бедността, определен за страната му, докато 10% от хората живеят в домакинства, в които никой няма работа. Това е записано в годишния доклад на ЕК за социалното включване, публикуван в понеделник, предаде EuObserver.
В проведеното през 2004 година изследване стана ясно, че 16% от гражданите на ЕС са с доходи по-малки от 60% от средното ниво за страната.
Обхвата на бедността в статистиката варира от 9-10% в Швеция и Чехия до 21% в Полша и Литва, а във всички страни, с изключение на скандинавските, Гърция и Кипър, децата са в голям риск от бедност, показва изследването.
Докладът откри и големи несъответствия в продължителността на живота в отделните страни членки и в средствата отделяни за здравеопазване. Естония, например, отделя 5,5% от БВП, а германия 10,9%.
Средната продължителност на живота при мъжете варира от 65,4 години в Литва до 78,4 години в Швеция, докато жените в Румъния живеят най-кратко – 75,4 години, а испанките достигат до 83,9 години.
Коментирайки данните, които ще бъдат представени на срещата на върха следващият месец, Комисарят по социалните въпроси Владимир Шпилда заяви, че докато реформите, които трябва да направят националните системи по финансово и социално стабилни, са "окуражаващи", предстоят още повече предизвикателства.
Шпилда публикува и отделен доклад за "флексикюрити" - Европейският отговор на глобализацията.
Според него промяната на строгите трудови практики в страните членки, в полза на по-гъвкава система, която позволява по-лесно назначаване и уволняване от работа и повече различни договори, но и повече професионални обучения, бонуси и социална сигурност за работещите, какъвто е датският модел.
"Реформите в законодателството, свързани с договорите ще доведат до по-лесна промяна на работата и ще предоставят повече възможности за работа, както и повече инвестиции в обучения", пише в доклада.
Въпреки това, той предупреждава, че независимо, че Европа е била с най-много безработни през 2005, в момента трябва да се открият около 22 милиона работни места, за да се посрещнат целите на заетостта, поставени до 2010.
http://evropa.dnevnik.bg/show/?storyid=313241