Българска култура и духовност > Родово Наследство
Розетата от Плиска
Siegfried:
--- Quote from: Мокабор on 23 Aug 2016, 19:26:23 ---
Изглежда като коментар от нашия форум, и не ми вдъхват много доверие. Та преди да се хвана да отида в музея следващия път когато съм в София, дали има някой от вас, на когото му е ясно какво точно е подреждането. Това не е пумпал да го въртим както си искаме, а е важен български символ.
--- End quote ---
Мокабор, ама моля те.., Розетата български символ, как така български, не е ли ТРАКИЙСКИ символ, нали според теб българите сме били тракийци, по - точно, според тракедонистката теория на Кремъл !? Сега изведнъж, Розетата била български символ !?
Розетата представлява бронзов медалион с диаметър 38 mm. Тя има формата на седемлъчева звезда, като върху всеки лъч са изсечени по два древнобългарски рунически знака. В средата на горната ѝ част има ухо за окачване на връв, а на обратната ѝ страна е изсечен знакът IYI, който голяма част от учените ни твърдят, че е символът на Царската ни Арийска династия Thulo/Дуло !
Първите изследвания на този уникален артефакт от сърцето на Дунавска България разкриват връзката на розетата с културите на Междуречието и народите на древна Месопотамия. Седeмлъчната звезда се среща в Шумер, Акад, Асирия, Вавилон и е позната като "Звездата на магите" - халдейските и мидийските жреци(..., как така Розетата не е "атефакт на автохонните ТРАКИЙСКИ жретци" :laugh-1:) !
Родоначалникът на българите Зиези, според Анонимния латински хронограф, както и Зия - древно и съвременно афганистанско и пакистанско име, произлизат от същия корен. Знакът ІYI единодушно се тълкува като символ на Небето. Негов ипостас при шумерите се счита Конникът, пронизващ с копие лъв. Това изображение, срещано десетки пъти в района на Междуречието, несъмнено е един от прототипите на Мадарския конник. Познат по-късно в Индия като Майтри, Майтрея при тибетците той е Майдар, за да го открием като Мадар/Митра при българите - на скалите и светилището над Мадара и в светилището Мадар в днешен Афганистан.
Религиозният и астрономически аспект на седемлъчната звезда продължава по традиция при акадските, халдейските, асирийските и вавилонските жреци. Те съзират в седмицата универсалното космическо число, отразяващо броя на видимите небесни светила; дните в седмицата и часовете на деня, като "слънчевият час" се е удвоявал. Разглеждайки внимателно българската розета, забелязваме съотношението на планетите спрямо кръга "понеделник-неделя". Анализът на древноиранските астрономически знания, съпоставени с уникалния български календар, разкрива следната зависимост:
Луна, понеделник
Марс, вторник
Меркурий, сряда
Юпитер, четвъртък
Венера, петък
Сатурн, събота
Слънце, неделя
Явно че българите участват в създаването на тези аналози или пренасят тези познания с принудителните си преселения от своята централноазиатска прародина. Несъмненият им ирански антропологичен тип и принадлежността на праезика им към семейството на памирските говори се допълват с културните влияния от цивилизациите на Междуречието и Иранското плато. Така специалистите четат двата кръга със символи. Външният отговаря на планетите, а вътрешният на дните от седмицата.
Астрологическата функция на розетата се потвърждава от многобройните писмени документи от същата тази епоха. Описанията на ритуални действия, свързани със Слънцето и Луната, говорят за особено почитание към тези небесни светила. Българите определят с помощта на колобрите или жреците дните и часовете на сраженията така, че да имат щастлив изход. По същия начин са избирани възшествените месеци за българските владетели съгласно прочутия "Именник на българските канове" и други подобни хронографски свидетелства.
Отговорите на папа Николай І преди покръстването разкриват връзките на българския народ с космическите енергии на Вселената, изразени чрез нейните най-познати седем тела и тяхното движение по плащеницата на Бога Небе.
Числото седем навежда на асоциацията за връзка и с преките ни съседи в прародината. Индийци, арии, саки и кушани създават и развиват учението за седемте чакри (на български чекрък, колело). Свързани със седемте планети са енергийните центрове на човешкото тяло (чакрите). По традиция те отразяват влиянието на небесните светила върху хората. За всяка от тях има специална мантра - сричка, която се произнася и помага за овладяването и отварянето на тези центрове. Любопитна е класическата трактовка на тази взаимовръзка, която дава и друг възможен прочит на българската розета от Плиска:
Луна, понеделник, мантра със сричките Сам или Шам, Муладхара чакра - най-долу
Марс, вторник, мантра Бям или Бем, Свадхищана чакра
Меркурий, сряда, мантра Тхе, Манипура чакра
Юпитер, четвъртък, мантри Йа или Йе, Анахата чакра
Венера, петък, мантра О, Вишудха чакра
Сатурн, събота, мантра Кхем, Агя чакра
Слънце, неделя, мантра Шар или Шару, Сахасрара чакра - най-горе
Някои от изследователите считат на базата на сравнителния езиков анализ, че именно така или по подобен начин са се произнасяли и знаците върху розетата. Като прибавим към тази основа почитанието на народите от полуостров Хиндустан към Слънцето и Луната - Суря и Чандра (санскр.), поклоненията и ритуалите, двата календара на тези етноси и култури, както и отношението към Небето като основен култов обект, ще видим приликите с българската астрологическа и религиозна традиция.
Българската бронзова седемлъчна розета засега е единственият по рода си артефакт, разкриващ в дълбочина някои от аспектите на българската цивилизация. Притежанието на копие от нея някога вероятно е било знак за принадлежност към висшата прослойка - тази на кановете и колобрите. Днес тя е символ на принадлежността към големия род на българите. Поставяйки на гърдите си този знак, потомците на Кубрат, Аспарух, Крум и Омуртаг свидетелстват за кръвната си връзка със създателите и строителите на България. Носейки розетата у себе си, нашите сънародници имат най-великия съюзник и коректив за бъдещето си - силата и мъдростта на своите велики арийски предци.
Мокабор, сЯ последно българите тракийци ли сме, или арийци, защото аз вече започнах да се обърквам, в една тема твърдиш ,че сме тракийци, сега че сме българи и символите ни, като Розетата били български, а кВо стана с Тракийците !? :laugh-1:
Navigation
[0] Message Index
[*] Previous page
Go to full version