Българска култура и духовност > Археология
Археологически находки в Търновград
Hatshepsut:
С изненада започна археологическият сезон
в манастира “Св. св. Петър и Павел”
С архитектурна изненада започна новият археологически сезон в манастира “Св. св. Петър и Павел”. В първите часове от проучването работниците попаднаха на големи участъци калдъръм от плочник в двора. Разкритите квадрати са северо- и югозападно около църквата “Св. св. Петър и Павел”.
“Дали те са от ранния манастир от XIII–XIV век, или са късни поправки от XV–XVIII век още ни е трудно да кажем, но факт е, че ще имаме нещо много приятно за експониране”, каза проф. Николай Овчаров. Разкопките ще продължат до края на месец юни и се финансират от община Велико Търново. Изследването на некропола от първия и втория период на манастира ще бъде основната задача на екипа, ръководен от проф. Овчаров и д-р Хитко Вачев. В двора на църквата “Св. Иван Рилски” това лято няма да се работи, тъй като се очаква приключването на търговете по проекта, съгласно който обектът ще бъде социализиран в Асеновия квартал.
Манастирът “Св.св. Петър и Павел” и Арбанаси да се превърнат в групов паметник на ЮНЕСКО ще бъде основната кауза на проф. Николай Овчаров и д-р Хитко Вачев в борбата за приза “Велико Търново европейска столица на културата през 2019 г.” В старата столица проф. Овчаров съобщи, че през октомври Орденът на тамплиерите ще направи официално предложение на Светия синод за канонизиране на български светци, загинали за Христовата вяра в края на XIV век. Сред тях са и 110-те боляри, избити в двора на църквата “Св. св. Петър и Павел”.
http://arhiv.radiovelikotarnovo.com/news/2834.html
Hatshepsut:
Сребърен пръстен с уникално изображение
откриха археолози във Велико Търново
Сребърен пръстен от XV-XVI век с монтирана гема откриха археолози при разкопките край църквата "Св.Св. Петър и Павел" във Велико Търново.
Екипът на проф. Николай Овчаров и Хитко Вачев проучва некропола и архитектурата на Средновековния манастирски комплекс, обединяващ църквите "Петър и Павел" и "Св. Иван Рилски" в подножието на хълма Царевец.
Гемата на пръстена е направена от халцедон. Камъкът е в два цвята - кафяво и млечно бяло. Върху него е резбовано изображение на мъж с венец на главата.
Проф. Николай Овчаров каза, че предполага, че това е образът на бог Аполон или на император, а изработката е изключително прецизна.
Този пръстен със сигурност не е направен по българските земи – дали ще бъде антична гемата или е правена във времето на Ренесанса, тя е правена в някое западноевропейско ателие, вероятно в Италия, каза проф. Овчаров за БНТ.
Освен сребърните накити, с които са били погребани знатните боляри, при разкопките са открити керамични съдове, фрагмент от стенопис и капител от ранната украса на манастира.
Според археолозите резултатите от работата им досега доказват, че в двора на църквата "Св. Иван Рилски" са погребвани видни боляри и патриарси. Специалистите се надяват още до края на това лято да попаднат и на царски некропол.
"Интересното е, че средновековният манастир е бил унищожен в голям пожар – това сега го разкрихме. Допускам, че става дума за XVII век, за търновските въстания, и за начина, по който турците са репресирали местното население", каза още проф. Овчаров.
В началото на тази година на Националната археологическа изложба - 2010 бяха представени някои от най-интересните находки на екипа на проф. Овчаров - златна обица с двуглав орел, носена от родственица на цар Иван Шишман [1371-1395 г.], и сребърен позлатен пръстен-печат с грифон, символ на цар Михаил III Шишман [1323-1330 г.] от началото на XIV век.
https://www.vesti.bg/
Младиястарец:
Пръстен от 15-16 век на български болярин с Аполон на него. Тоя по-голяма щуротия не можа ли да измисли. Кви боляри 16 век в Търново, какъв Аполон...
Hatshepsut:
--- Quote from: Младиястарец on 25 Jun 2011, 20:24:20 ---Пръстен от 15-16 век на български болярин с Аполон на него. Тоя по-голяма щуротия не можа ли да измисли. Кви боляри 16 век в Търново, какъв Аполон...
--- End quote ---
Проф. Овчаров не е казал, че този пръстен е на български болярин.
Болярският некропол е от по-ранен период - XIII-XIV век, но е използван и по-късно от богатите граждани на Търново:
Велико Търново. Агенция "Фокус" Уникален сребърен пръстен от XV-XVI век с монтирана гема е открит при проучването на некропола в църквата „Св.Св. Петър и Павел”. Това съобщи за радио „Фокус”-Велико Търново археологът проф. Николай Овчаров. По думите му това е най-доброто произведение на резбата върху скъпоценни камъни, което излиза до този момент не само при разкопки на манастирския комплекс „Св. Св. Петър и Павел”, но и едно от най-добрите въобще от България. Върху гемата, която по всяка вероятност е от халцедон в кафяво и млечно бяло, е изработено изображение, което според археолозите е на мъж. Съмненията идват от това, че изработката е много фина. Те не изключват вероятността изображението да е и на жена, с изключително красив профил, с лента на главата. Проф. Овчаров допълни, че вероятно става въпрос за изображение на бог, като предполага, че става въпрос за Аполон, или за императорско изображение от римската епоха. „Проблемът е в това, че ни е малко трудно в момента да кажем точно от кое време е. Би могло да отива в античната епоха, в елинизма или в римската епоха, когато се е зародило това прекрасно изкуство на резбата върху скъпоценни камъни, но също така предвид датировката на самия пръстен не е изключено то да бъде и от Ренесансовата епоха – от XV-XVI век, когато са били търсени умишлено античните образци. Но от която и епоха да е, това е изключително произведение”, посочи проф. Овчаров. Той допълни, че вече е направил сравнения с други геми от колекцията, но по думите му тази се нарежда сред най-добрите от тях. „Тепърва предстои работа по него и аз съм убеден, че то ще заеме подобаващото си място в златната зала на Великотърновския музей, където са експонирани находките от манастира „Св.Св. Петър и Павел” от последните четири години”, допълни проф. Овчаров.
Археолозите вече са достигнали дълбочина от 2,20 метра в некропола. В този некропол през XIII и XIV век са били погребани хората от аристокрацията на Второто българско царство, а по-късно - след XV век и хора от богатото гражданство на Асеновия квартал.
Проучванията на манастирския комплекс това лято продължават вече трета седмица. Очаква се през следващата седмица те да приключат.
http://www.focus-news.net/?id=n1538364
Младиястарец:
Според мен е трябвало да ги оставят да почиват в мир. Нито те, нито близките им са искали някакъв масон да им рови костите, да се хвали с тях и да ги разнасят по музеи.
И пак, не смятам, че това са боляри, богати хора, може би, но не и боляри по тия години.
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version