Автор Тема: Македонизъм в документи  (Прочетена 32255 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Nordwave

 • Founder
 • Hero Member
 • *
 • Публикации: 4395
 • Карма: +1344/-0
 • Пол: Мъж
 • R.I.P. 2017
  • Български националисти
 • Интереси: История
 • Зодия: Capricorn Capricorn
 • Religion: Christianity-Orthodox Christianity-Orthodox
Re: Македонизъм в документи
« Отговор #30 -: Юни 30, 2010, 21:24:50 »
манастира "Св. Георги" в Неготино една българска чешма. На нея се чете,  "за слава на България със съдействието на игумена йеромонах Григорий, построил Арсо В. Бранков от гр. Червен бряг - 7.VІІІ.1944 г." Очевидно родоотсъпниците доста са се потрудили за да заличат надписа "за слава на България".Редактирано от модератор: Подмяна на невалиден линк с валиден.
« Последна редакция: Април 22, 2014, 07:21:39 от Hatshepsut »

Неактивен Makedon

 • Junior Member
 • *
 • Публикации: 30
 • Карма: +20/-4
 • Пол: Мъж
 • Зодия: Cancer Cancer
Re: Македонизъм в документи
« Отговор #31 -: Август 15, 2010, 18:02:52 »
Битолски натпис и ман(у)пулациите на МАНУ

Покрај многуте други лаги, фалсификати и великосрпски пропаганди, во така наречената "енциклопедија" издадена од МАНУ под редакција на еден добро познат "академик" чие што име оправдано се римува со Лаже, беше направен обид за безсрамен фалсификат и со таканаречениот "Битолски натпис".

"Битолскиот натпис" всушност претставува правоаголна мермерна плоча со испишан текст на старобугарски јазик и азбука. Натписот е поставен во 1015-1016 година по повод изградбата на тврдината во Битола, од страна на цар Иван Владислав - син на Арон, братот на цар Самуил.

Овој натпис е откриен во 1956 година во Битола и, за жал, денес е скриен во подрумските простории на Битолскиот музеј.

Во предговорот на "енциклопедијата" пишува:
"...во странските енциклопедии, особено во енциклопедиските изданија на соседите, премногу се скромни, измешани и изобличени селектираните факти и аргументи за Македонија и Македонците, за да се сфати и да се прифати "вистината" за вековниот комплекс на "македонското прашање"..."

Значи, во другите енциклопедии имало "измешани и изобличени факти за Македонија и Македонците", па затоа бЛаже решил во неговата "енциклопедија" да има вистини и само вистини :))

Но, што напишале за битолската плоча? Освен што ја претставиле како:
"...значаен споменик, важен извор за проучување на македонското кирилско писмо, македонскиот јазик и македонската историја..."
воопшто не го објавиле и објасниле текстот штп стои на плочата.

На плочата стои текст во превод:
"Во годината 6523 (1015-1016) од створението на светот се обнови оваа тврдина. ѕидана и правена од Иван, самодржец бугарски, со помошта и со молитвите на пресветата маченица наша Богородица, и со застапувањето на днаваесетте и на врховните апостоли. Оваа тврдина беше направена за прибежиште и спасение и за животот на Бугарите. Започната беше крепоста во Битола во месец октомври во ден 20-ти, и се заврши во месец (...) до крај. Овој самодржец беше Бугарин по род, внук на Никола и на Рипсимија благоверните, син на Арон, којшто е брат на Самуил царот самодржавен и коишто двајца ја победија во Штипон грчката војска на цар Василиј во годината 6522 (1014) од створението на светот во Клуч, и почина во крај на летото."
« Последна редакция: Август 26, 2018, 08:04:56 от Hatshepsut »
Македонија е само географски регион без сопствена историја.

Неактивен Nordwave

 • Founder
 • Hero Member
 • *
 • Публикации: 4395
 • Карма: +1344/-0
 • Пол: Мъж
 • R.I.P. 2017
  • Български националисти
 • Интереси: История
 • Зодия: Capricorn Capricorn
 • Religion: Christianity-Orthodox Christianity-Orthodox
Re: Македонизъм в документи
« Отговор #32 -: Септември 08, 2010, 21:19:51 »
The seals of MPO

My Blog with thousands of documents abot the history of the Macedonian Bulgarians:


http://macedoniandocuments.blogspot.com/2009/02/goce-delchev.html

More documents about Macedonia:

http://macedonia-history.blogspot.com/
« Последна редакция: Май 25, 2016, 08:59:14 от Hatshepsut »

Неактивен Nordwave

 • Founder
 • Hero Member
 • *
 • Публикации: 4395
 • Карма: +1344/-0
 • Пол: Мъж
 • R.I.P. 2017
  • Български националисти
 • Интереси: История
 • Зодия: Capricorn Capricorn
 • Religion: Christianity-Orthodox Christianity-Orthodox
Re: Македонизъм в документи
« Отговор #33 -: Септември 12, 2010, 14:55:02 »
"...the largest number of Slavic-speaking immigrants from Macedonia came to the United States during the first decade of the twentieth century, at which time they IDENTIFIED THEMSELVES EITHER AS BULGARIANS OR AS MACEDONIAN-BULGARIANS "

"Since 1960, when Yugoslav emigration policies were liberalized, most of the immigrants from Macedonia to the United States HAVE COME FROM YUGOSLAVIA AND HAVE HAD A STRONG SENSE OF MACEDONIAN NATIONAL IDENTITY"

http://books.google.com/books?id=ZmesOn_HhfEC&pg=PA87&dq=MPO++Bulgarian+Macedonian&sig=zrq2WyXkgDBYEXY8qZKh4bHCQhY#v=onepage&q=MPO%20%20Bulgarian%20Macedonian&f=false

http://books.google.com/books?id=ZmesOn_HhfEC&printsec=frontcover#v=onepage&q&f=false

http://en.wikipedia.org/wiki/Loring_Danforth
 
http://books.google.com/books?id=L7mhzdOwLHcC&pg=PA259&dq=Kulakia&sig=ACfU3U38aAVVLfDuy6oBEYlIl7osyob8cQ#v=onepage&q=Kulakia&f=false
« Последна редакция: Май 25, 2016, 08:59:49 от Hatshepsut »

Неактивен Nordwave

 • Founder
 • Hero Member
 • *
 • Публикации: 4395
 • Карма: +1344/-0
 • Пол: Мъж
 • R.I.P. 2017
  • Български националисти
 • Интереси: История
 • Зодия: Capricorn Capricorn
 • Religion: Christianity-Orthodox Christianity-Orthodox
Re: Македонизъм в документи
« Отговор #34 -: Февруари 17, 2011, 12:27:29 »
Македонската народна банка е основана през март 1929 година от Националния комитет на македонските братства в България. Дейността ѝ започва с 20 милиона лева дялов капитал. Банката започва да функционира на 26 юни 1929 година. Седалището на банката е в София, а в 1930 година са открити клонове и в Свети Врач, Петрич, Неврокоп и Горна Джумая. Банката кредитира по-едрите търговци, индустриалци и занаятчии. В 1930 година капиталът ѝ е удвоен на 40 милиона лева.

https://bg.wikipedia.org/« Последна редакция: Август 26, 2018, 08:06:25 от Hatshepsut »

Неактивен Nordwave

 • Founder
 • Hero Member
 • *
 • Публикации: 4395
 • Карма: +1344/-0
 • Пол: Мъж
 • R.I.P. 2017
  • Български националисти
 • Интереси: История
 • Зодия: Capricorn Capricorn
 • Religion: Christianity-Orthodox Christianity-Orthodox
Re: Македонизъм в документи
« Отговор #35 -: Март 16, 2011, 22:48:53 »
Акад. Иван Катарджиев, един от иделозите на македонизма- първото име на Вътрешната македонска революционна организация (ВМРО) е Български Македоно-Одрински революционни комитети (БМОРК) На 11. 03. 2011 г. в предаването „Каде оди Македониja” с водещ Васко Ефтов, бяха споделени два факта, които разбуниха духовете в Македония.
Първия факт бе, че първото име на Вътрешната македонска революционна организация (ВМРО) е Български Македоно-Одрински революционни комитети (БМОРК). Лично акад. Иван Катарджиев, един от иделозите на македонизма призна факта, че ВМРО е основана от хора, които са се чувствали българи и че първото име на организацията е БМОРК.

Втория неоспорим факт посочен от Гюнер Исмаил, бивш министър на културата в Македония (5 септември 1992 — 20 декември 1994), че Македония е създадена от комунистите.

 http://vardarskamakedonija.blogspot.com/2011/03/blog-post.htmlРедактирано от администратор: Премахване на невалиден линк.
« Последна редакция: Септември 26, 2016, 13:07:37 от Hatshepsut »

Неактивен Nordwave

 • Founder
 • Hero Member
 • *
 • Публикации: 4395
 • Карма: +1344/-0
 • Пол: Мъж
 • R.I.P. 2017
  • Български националисти
 • Интереси: История
 • Зодия: Capricorn Capricorn
 • Religion: Christianity-Orthodox Christianity-Orthodox
Re: Македонизъм в документи
« Отговор #36 -: Юни 20, 2011, 15:24:30 »
"DANICA" е Хърватски независен вестник. В броя си от Септември 1950 коментират Македонския въпрос....

-"Македонците са Българи,под србско-югословенски диктат ,наричани първо "сърби",по късно "югословени",а сега "македонци",и ако в етнографски смисъл не съществува македонски народ,а само македонски Българи,македонски Албанци,македонски Турци и т.н. В Гърция македонските Българи ги нарекоха "Българско говорящи Гърци"!"
« Последна редакция: Май 25, 2016, 09:01:39 от Hatshepsut »

Неактивен Hatshepsut

 • Pharaoh
 • Administrator
 • Veteran
 • *
 • Публикации: 7106
 • Карма: +526/-0
 • Пол: Мъж
  • Български Националисти
 • Интереси: История, Археология, Етнография, Религия, Компютри
 • Зодия: Sagittarius Sagittarius
 • Religion: Paganism-Egyptian Paganism-Egyptian
Re: Македонизъм в документи
« Отговор #37 -: Септември 26, 2016, 12:58:29 »
"Кои са македонците?" - писмо на английски археолог до вестник "Таймс"


В края на XIX Балканите са популярна дестинация за пътешественици от цяла Западна Европа. Независимо дали са учени, филантропи или пък просто авантюристи, всички те прекарват голяма част от личния си и професионален живот в служба на държавите от полуострова.
Артър Ж. Евънс е един от тези хора. Той е бележит английски археолог и етнограф, добър познавач на Балканите. Продължител е на делото на известния със своите находки в Мала Азия и по-точно – античната Троя – Хайнрих Шлиман. Като член на Британската мисия за подпомагане на пострадалото население в Македония след Илинденското въстание, Евънс сам е участвал на място в разпределението на помощите.
Писмото, което ще прочетете в следващите редове, е дело на английския археолог и е адресирано до в. „Таймс“. Датата на неговото изпращане е 30 септември 1903 година, а заглавието му е многозначително –  „Кои са македонците?“. В него обаче, авторът далеч по-еднозначно излага своето становище за областта Македония (бел. ред. – намираща се по това време в Османската империя) и нейното население – тема, която и до днес предизвиква остри противоречия в междудържавните отношения на Балканите.
Винаги сме твърдели, че историята, пресъздадена от съвременниците ѝ чрез писма, речи или документи, често се оказва най-автентична, тъй като не е пречупена през призмата на времето и позволява на съвременния човек да направи информиран избор в какво да вярва. Желаем Ви приятно четене!

„Нека да започна с поправката на една почти всеобща заблуда. Там няма „македонци“. Там са българи. Там има румънци – останки от латиноговорещите жители на римо-илирийските провинции, които още се намират в планинската верига на Пинд и в съседните градове. Там има гърци, вкл. повече или по-малко изкуствено елинизирани румънци. Там има „турци“, вкл. мохамедани-българи, и някои истински турски села по Вардардаската долина, представляващи население, по-ранно от отоманското завоевание. Там има една примес от шкипетари или албанци към западните и северните краища. Накрая, там има едно голямо испански говорещо еврейско население в Солун. Но там няма „македонци“.
Фактът е, че дори в тази страна, и то при зинтерсованите усилия да се скрие истинското положение, голямото надмощие на българския елемент е само непълно признавано. Аз мога само да кажа, и то от мое лично наблюдение след проучване почти на цялата вътрешност на областта, че вън от тесния пояс, вече споменат, и някои малки градски центрове, практически цялата маса от население е славянска, говореща характерно български диалекти.
Българските говори, като например поставянето на члена след думата, се простират дори до Скопския район, понякога претендиран от сърбите, на които истинската реч започва само че северно от Шар планина. Където пък гръцкият елемент при някои малки градове, като Костур например, е в мнозинство, той пък е превишен от многобройните български села наоколо.
Това голямо надмощие на български елемент е един основен фактор в днешното положение, който е бил много скриван от статистики, съставени от гръцки източници. Обикновено много несъвършена представа се създава от чужденци и дори от консули, чието запознаване с Македония се ограничава главно до градове като Солун или Битоля.“

http://www.bgnow.eu/news.php?cat=2&cp=0&newsid=76359
« Последна редакция: Август 26, 2018, 08:07:36 от Hatshepsut »

Неактивен Петкан

 • Banned
 • Veteran
 • *
 • Публикации: 8675
 • Карма: +1305/-105
 • Пол: Мъж
 • България преди всичко!
 • Religion: Christianity-Orthodox Christianity-Orthodox
Re: Македонизъм в документи
« Отговор #38 -: Септември 26, 2016, 19:05:08 »
Цитат
"Фактът е, че дори в тази страна, и то при зинтерсованите усилия да се скрие истинското положение, голямото надмощие на българския елемент е само непълно признавано. Аз мога само да кажа, и то от мое лично наблюдение след проучване почти на цялата вътрешност на областта, че вън от тесния пояс, вече споменат, и някои малки градски центрове, практически цялата маса от население е славянска, говореща характерно български диалекти... "

За какви славяни говори Артър Евънс?
Не ми стана ясно.
Ad honores

Неактивен Hatshepsut

 • Pharaoh
 • Administrator
 • Veteran
 • *
 • Публикации: 7106
 • Карма: +526/-0
 • Пол: Мъж
  • Български Националисти
 • Интереси: История, Археология, Етнография, Религия, Компютри
 • Зодия: Sagittarius Sagittarius
 • Religion: Paganism-Egyptian Paganism-Egyptian
Re: Македонизъм в документи
« Отговор #39 -: Септември 26, 2016, 20:18:23 »
За какви славяни говори Артър Евънс?
Не ми стана ясно.

Артър Евънс използва този термина "славяни говорещи на български език (диалекти)", предполагам защото по него време (края на XIX и началото на XX век) българите са били считани за славяни; изглежда принадлежността на българския език към славянската езикова група е била достатъчно основание за такова определение  :rolleyes-1:
А както знаем, езикът съвсем не е достатъчен фактор за националното разграничение и националното самоопределение, примерно англичаните говорят на език от германската езикова група, но не са германци, а пък негрите в САЩ говорят на английски език, но не са англичани.
« Последна редакция: Септември 26, 2016, 20:20:52 от Hatshepsut »

Неактивен Panzerfaust

 • Administrator
 • Hero Member
 • *
 • Публикации: 1351
 • Карма: +309/-37
 • Пол: Мъж
 • Интереси: история, политика, психология, военно дело, икономика
 • Зодия: Virgo Virgo
 • Religion: Christianity-Orthodox Christianity-Orthodox
Re: Македонизъм в документи
« Отговор #40 -: Септември 27, 2016, 01:26:59 »
През 19 в. езиковото родство е много важен белег за принадлежност. Примерно Италия и Франция са наричани "латински сестри", нашите мамалигари и те барабар Петко с мъжете - римляни. Всички славяни са имали ясно изразено чувство за общност, насочено основно срещу немци, унгарци и турци. На всички етнографски карти от периода езиковите групи са дадени с преливащи се нюанси, примерно сърби - розови, ние - червени, словаците - тъмно червени. Заради това, първото разграничение на населението в Македония е по линията славяни (като най-многобройни) - неславяни, после Евънс коректно съобщава, че мнозинството е българско, а не примерно сръбско.