Мисия възрожденец
Показва на децата от Цариброд до Атланта пътя към България Българският Спасител в ръжта - това прозвище приляга идеално за д-р Милен Врабевски. Подобно на Холдън от романа на Селинджър той реализира мечтата си - да подава ръка на деца. Вече 5 г. докторът с възрожденски дух организира два пъти годишно семинари за българчета на възраст между 15 и 18 г., които са родени и живеят в Украйна, Молдова, Сърбия, Македония. Пристигат около 300 тийнейджъри, които се срещат с около 150 свои връстници от Родопския край и Лудогорието. По традиция семинарите се провеждат пролетно и есенно време в "Грандхотел - Варна". Те са организирани от фондация "Българска памет", чийто основател и председател е д-р Милен Врабевски. Учениците слушат беседи за историята на родината, срещат се с известни българи, научават как да бъдат конкурентоспособни и защо е важно да работят за родината. "Памет българска" има една основна мисия - да възпитава младите хора в любов и зачитане на българската история, култура и национални ценности." Това е един от програмните приоритети на фондацията. Другата й задача е да подкрепя и да финансира инициативи, създаващи образователни и квалификационни възможности за българите от диаспората - за постигане на тяхната културна и икономическа интеграция в българското общество.
Сърцатият д-р Врабевски успява да е възрожденец в XXI век благодарение на успешната дейност на компанията си, която е най-голямата за клинични изследвания на лекарства в Югоизточна Европа. И има офиси в София, Букурещ, Белград, Скопие и Вилнюс. Медицинската наука е на път да открие гените, които причиняват болестите "Ако тези гени се махнат, хората няма да страдат", казва д-р Врабевски. Той вметва, че другата посока, по която работят научните екипи в световен мащаб, е създаването на персонални лекарства - съобразени със спецификата на всеки човек. Д-р Врабевски учи за хирург, но минималното заплащане през първата година го кара да потърси друга реализация. Преди десетина години си дава сметка, че клиничните изпитания имат бурно развитие в САЩ и Европа, и решава, че България има потенциал да се реализира на научното поле. Любовта му към родината обаче често побеждава тази към медицината.
"Българчетата, родени зад граница, плачат и не искат да си тръгват след семинара", разказа д-р Врабевски. Срещат се с известни българи, посещават исторически места, пишат есета. Победителите получават като награда пътуване до Брюксел и Страсбург Българските евродепутати д-р Андрей Ковачев и Мария Неделчева неведнъж са посрещали групи с българчета, за да ги запознаят с дейността на европейските структури. "При пристигането си всички говорят на различен диалект, три дни по-късно се случва чудо и започват да комуникират на чист български език", разказва д-р Врабевски. На тръгване младежите с български корен, пръснати по други земи, разменят координати, за да продължат приятелството си чрез Фейсбук.
"За предстоящия есенен семинар ще поканим по 200 българчета от Молдова и Украйна и 40 деца от Македония", споделя д-р Врабевски. И уточнява, че само в молдовската автономна област Гагаузия живеят около 150 000 българи. Преди година и половина фондация "Българска памет" съвместно с издателство "Българска просвета" даряват 25 000 тома учебници по български, история, география, физика, биология на 30-ина училища в Молдова, в които се преподава български език. "Всичко е възможно, когато имаш силни съидейници", коментира д-р Врабевски по повод ползотворното сътрудничество с едно от най-големите български издателства. И не крие радостта си, че в пъти са нараснали българчетата от чужбина, които се записват да следват в родината. Общественикът организира в офиса на фондацията в Якоруда кандидатстудентски курсове за деца от малки и по-големи селища в Родопския край. Миналата пролет за безплатните курсове се записали 35 ученици и всички курсисти били приети във ВУЗ някои в Софийския университет, в УНСС, в столичния Медицински университет, други - в Югозападния университет в Благоевград. Тази година курсовете са взели 100 деца.
Фондация "Българска памет" подпомага финансово, както и с книги и учебници български училища зад Океана - три в Чикаго, две - в Ню Йорк, училище "Родина" в Пенсилвания. Д-р Врабевски е локомотивът за създаването на българско неделно школо в Атланта. "Оказа се, че там живеят 3000 български семейства и децата им няма къде да учат кирилицата", разказва съвременният възрожденец. Той успял да осъществи благородната си инициатива с помощта на патриотката Силвия Костова-Чифудова, която е създала семейство в Атланта.
Фондацията подпомага парично и жени от България да заченат с помощта на асистирана репродукция, преди да бъде създаден държавният фонд за бебета ин витро към здравното министерство.
Имаме 15 бебета ин витро
не скрива радостта си д-р Милен Врабевски. Той самият е баща на три деца - 6-годишната Александра, 4-годишният Михаил и Иван, който е само на 4 месеца. Съпругата Росица е лекарка по професия. Амбициозната жена успява да съчетае грижите за наследниците с ръководството на отдела за клинични изпитания в семейната компания.
"Доставя ми истинско удовлетворение възможността да помагам на млади хора да открият позитивната и градивна енергия в себе си", казва д-р Врабевски. И издава рецептата си за тонус и настроение - по 10 минути тибетски упражнения всяка сутрин. Ако го попитаме дали се чувства успял българин, вероятно ще отговори като Мерседес от авторския си мюзикъл "Синева": "Успехът е хуманизъм!"
Румяна Милева http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2011-06-21&article=371630