Българска култура и духовност > История
Втора Световна Война (1939-1945)
Amenhotep:
Пактът Рибентроп - Молотов
Пактът Рибентроп-Молотов наричан още Пакт за ненападение e съюзнически договор, сключен в Москва между Нацистка Германия и сталинския Съветски Съюз на 23 август 1939 г. и носи имената на подписалите го външни министри на двете държави - Вячеслав Молотов и Йоахим фон Рибентроп.
В секретните клаузи към договора се разпределят сферите на влияние между СССР и Германия в Източна Европа и де-факто представлява ревизия на Брестския мир.
Договорът се смята за една от най-важните стъпки довели до избухването на Втората световна война
Като резултат от договора, Германия напада Полша и започва Втората световна война, а СССР окупира, а по-късно и насилствено присъединява към себе си Литва,Латвия и Естония и източна Полша, започва Зимната война срещу Финландия и откъсва територии от Румъния.
Договорът е прекратен на 22 юни 1941 г. от нападението на Германия върху СССР
След края на Втората световна война, СССР запазва териториалните си придобивки по договора почти без промяна. Завзетата територия от Полша е анексирана към Литва, Белорусия и Украйна (тогава все още съюзни републики в СССР), Финландия се лишава от множество стратегически територии - Карелския провлак, град Виипури (Виборг) и др. Отнетите от Румъния територии - Буковина и Бесарабия, също остават в състава на Съветския съюз и образуват Молдавската ССР.
Молотов подписва пакта за ненападение между Германия и СССР. На заден план са Рибентроп и Сталин.
Подробна информация за пакта
https://www.boinaslava.net/thirdreich/razni/r-mindex.htm
Карти:
Полша 1939 - 1940 г.
Йоахим Улрих Фридрих Вили фон Рибентроп
Вячеслав Михайлович Молотов
Angel Lights:
“Операция „Барбароса“ (на немски: Unternehmen Barbarossa) е кодово наименование, избрано от немското върховно командване за нападението над Съветския съюз през 1941 г.
През ноември 1940 г. са начертани плановете и одобрени от Хитлер в директива N21, датираща от 18 декември 1940 г. озаглавена Операция Барбароса. Предложено е приготовленията за нападението да бъдат завършени до 15 май 1941 г., а до есента немците трябва да напреднат до линията минаваща от Архангелск до Волга.
Необходимостта Германия да се намеси на Балканите срещу Гърция и Югославия забавя нападението със 7 седмици. На 22 юни 1941 г., 79 немски дивизии, подкрепени от румънски и финландски войски, пресичат границата в три основни групировки - група армии „Север“ трябва да нападне от Източна Прусия до Ленинград за един месец; група армии „Център“ трябва да предприеме двупосочно настъпление през Минск и Смоленск към Москва; група армии „Юг“ трябва да превземе Киев, басейна на река Дон и Черноморското крайбрежие.
Тази най-голяма военна операция в историята се проваля по две основни причини: руските ресурси и издръжливост са по-големи от очакваните; самият Хитлер се намесва, давайки заповед за концентриране на войските срещу Москва, след като Ленинград вече е обкръжен, а в същото време придвижва танковите войски от центъра в южна посока и по този начин облекчава защитата на Москва. До настъпването на зимата само южната армейска група успява да изпълни първоначалните заповеди. Съгласно плана „Барбароса“ към 22 юни 1941 г. до границата на Съветския съюз са съсредоточени 180 дивизии (от тях 19 танкови и 14 механизирани), 4 въздушни флота, финландски и румънски войски. Цялата групировка включва 5,5 млн. души, 4 300 танка, повече от 47 000 полеви оръдия и минохвъргачки и около 5 000 бойни самолета.
В 2 часа през нощта на 21 срещу 22 юни в щабквартирата на ОКВ (Върховното Главнокомандване на Вермахта) се получава следната шифрограма: „По целия Източен фронт се води масирана артилерийска подготовка във взаимодействие с бомбардировъчната авиация, която поразява цели на територията на противника. Танковете се изнасят на рубеж”.
Рано сутринта на 22 юни 1941 въоръжените сили на Нацистка Германия (Вермахтът) нападат СССР, без да обявяват война. Три групи армии - „Север“, „Център“ и „Юг“ атакуват Червената армия, насочвайки ударите си съответно към Ленинград, Москва и Киев. Внезапният удар на танковете, артилерията, пехотата и авиацията по целия фронт от Северния ледовит океан до Черно море сварва неподготвени съветските войски и позволява на силите на Оста да навлязат дълбоко на съветска територия.
Осигурявайки значително превъзходство в танкове и авиация по направленията на главните удари, за двуседмични боеве немците разгромяват главните съветски сили, окупират Прибалтика, Белорусия, Западна Украйна, завладяват Вилнюс, Рига, Минск, Лвов, Житомир, излизат на подстъпите към Одеса, Киев и Ленинград и преодоляват половината от разстоянието между полската граница и Москва, превземайки град Витебск. Фюрерът Адолф Хитлер крещи патетично от трибуната на Райхстага:
„Германски народе! В този момент се извършва един военен поход‚ по обхват и размер най-големият‚ който до сега светът е виждал. На Северния ледовит океан стоят бойците на победителя от Нарвик‚ рамо до рамо със своите финландски бойни другари. Германските дивизии, водени от победителя на Норвегия, сега защитават финландската земя заедно с командваните от техния маршал финландски герои на свободата. Формациите на германския Източен фронт се простират от Източна Прусия чак до Карпатите. Под командата на държавния глава Антонеску германски и румънски войници се обединяват на бреговете на Прут‚ по долното течение на Дунав‚ чак до бреговете на Черно море. Задачата на този фронт е не само защитата на отделните страни‚ а сигурността на Европа и с това спасението на всички. Затова‚ днес реших отново да поставя съдбата и бъдещето на германския Райх и народа ни в ръцете на нашите войници. Нека Бог да ни помогне в този извънредно важен бой!”
В резултат на Голямата чистка Червената армия изпитва остър недостиг от способни командири, а поради последователното пренебрегване от Сталин на явните доказателства за готвената германска агресия, съветските армии не са разгърнати за отбрана, частите не са доокомплектовани, липсват достатъчно противотанкови и противосамолетни средства. Освен това заповедта за привеждане на войските в състояние на пълна бойна готовност е издадена едва вечерта на 21 юни, когато от граничните постове с тревога съобщават в Москва, че германски войски приближават границата, разгърнати в боен ред.
На някои места Червената армия оказва яростна съпротива - Брест, Минск, Одеса, Киев, Ленинград, Смоленск, срещу многократно превъзхождащия в жива сила и бойна техника враг. Тежките боеве за Смоленск задържат с повече от 2 месеца настъплението на нацистите. Градът е стратегически разположен в сухопътен коридор между Западна Двина и Днепър, и през него минава най-прекият и удобен път към Москва, без да се налага да се форсират големи водни прегради. Упоритите боеве за Смоленск, както и отбраната на Киев принуждава Хитлер да отклони 2-ра танкова група(Zweite Panzer Gruppe) на юг за обсада на Киев, забавяйки по този начин атаката на Москва и осигурявайки време за прехвърляне на резерви и изграждане на Московската отбранителна зона.
Сит:
Операция "Барбароса" само довежда Червената армия пред портите на Берлин 4 години по-късно :icon_neutral:
Любомир Болгар:
Фюрера е нямал избор, знаел е, че руснаците готвят офанзива срещу него, че вече пакта за ненападение е изиграл своята роля и вече е непотребен. За това е атакувал пръв - за да спечели поне малко енерция, за да използва изненадата и да не позволи да бъде атакуван пръв, защото както сам той казва "атаката е най-добрата защита". Днес много пишко-историци обясняват как Хитлер е изгарял от желание да атакува СССР и с кеф е пратил войниците два месеца преди настъпването на суровата руска зима. Всъщност въпреки студа войнциите на Вермахта са се къпели всяка сутрин, това което ги спира е, че в тази безкрайна руска пустош няма пътища и техниката се е бавила много, както и самите войни на Райха. Само за справка: Руската държавна машина е тотално размазана, само 15% от нейния капацитет са работели. Това, което ги спасява е една конница, която сталин е кътал... :'(
Sol Invictus:
--- Quote from: Сит on 07 Jul 2009, 00:25:49 ---Операция "Барбароса" само довежда Червената армия пред портите на Берлин 4 години по-късно :icon_neutral:
--- End quote ---
По-скоро поредицата от грешки по-късно...
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
Go to full version