Тричленен състав на Върховния административен съд /ВАС/ обяви за нищожна заповедта на министъра на околната среда, с която, на основание Закона за защита на природата /ЗЗП/, е обявен Народен парк "Странджа" на площ от 116136,2 хектара. Това съобщиха от съда, цитирани от БТА.
Решението подлежи на обжалване пред петчленен състав на ВАС в 14-дневен срок от съобщаването му. Съдия Юлия Ковачева подписа решението с особено мнение.
Съдебният състав приема, че жалбата на кмета на община Царево е основателна. Член 22 от Закона за защита на природата, действащ към датата на издаване на заповедта, е предвиждал, че природните обекти се обявяват за защитени със заповед на министъра на горите и горската промишленост след съгласуване със заинтересуваните ведомства. Заповедите се обнародват в "Държавен вестник". Границите на защитените природни обекти се определят и се означават на терена с ясно видими и трайни знаци.
По делото е изслушана съдебно-техническа експертиза, чието заключение не е оспорено от страните и е прието от съда. Според заключението на вещото лице, съгласно направеното от Комитета по горите предложение за създаване на защитената територия, точна индивидуализация и граница на Природен парк "Странджа" не може да се определи. Установява се също, че сочените в заповедта 6032,4 ха земеделски земи от територията на община Царево не са индивидуализирани и не са посочени с граници отделните имоти, попадащи в обхвата на тези площи, а картата на възстановената собственост и плановете за земеразделяне на землището на с. Варвара, община Царево са приети с Протокол от 25.01.1997 г., т. е. след издаване на обжалваната заповед.
Последното обстоятелство е отразено и в удостоверение на Общинска служба по земеделие и гори Царево, от което се установява, че в картите на възстановената собственост няма отразени граници на Природен парк "Странджа", при което и в издадените решения за възстановяване на собственост върху земеделски земи няма отразени ограничения на ползването на имотите.
Съдебният състав приема, че в обжалваната заповед не са индивидуализирани земеделските земи, попадащи в обхвата на парка и не са посочени границите на защитената територия.
Предприетите след издаването на обжалваната заповед действия по индивидуализацията на имотите не съставляват част от административния акт или от процедурата, предхождаща издаването му.
МОСВ ще обжалва решението на ВАС, съобщи министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров пред журналисти. Той обеща биоразнообразието в района да бъде защитено. Решението можете да намерите като прикачен файл.
Междувременно гражданското общество, което се опитваше месеци наред да обърне вниманието към делото за Странджа реагира със спонтанно събиране в петък вечер. Мястото на срещата е пред паметника на Патриарх Евтимий от 19.30 часа. Повече за акцията можете да видите на сайта на организаторите. Пред общината в Бургас също ще има спонтанен протест срещу решението на ВАС. Той ще започне по същото време - в 19.30. В същия час събития ще има още във Варна – пред Севастопол, Стара Загора – пред общината (срещата е на Гъбата), Пловдив – на площада пред общината (Копчетата) и Ямбол – пред пощата
Коалиция от неправителствени организации "За да остане природа в България" събираха подписи в подкрепа на парка. На 26 юни нестинари подкрепиха кампанията и минаха през живите въглени, пред погледа на повече от 2000 души. Организаторите на събитието искаха да се покажат културните традиции, които са се запазили в Странджа и да обърнат вниманието на обществото към делото за отмяна на заповедта за обявяване на парка.
То беше заведено от община Царево и фирма Краш 2000. Фирмата беше санкционирана заради строежа на ваканционно селища "Златната перла", което беше изградено близо до село Варвара. През 2006 година началникът на контролния орган в Бургас отмени заради нарушения 10 разрешителни, издадени на строителната фирма. Докато траеше обжалването им обаче, селището беше почти завършено.
Природен парк Странджа беше най-голямата защитена природна територия в България. С премахването й защитените територии в България остават само 4%.
Странджа е едно от предложените за Натура 2000 места, което според представители от Министерството на околната среда и водите, със сигурност ще бъде включено от ЕК в мрежата.
http://evropa.dnevnik.bg/show/?storyid=353998