Автор Тема: Национализмът и образованието в България  (Прочетена 48607 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ahinora

• Junior Member
  • *
  • Публикации: 16
Re: Национализмът и образованието в България
« Отговор #10 -: Февруари 16, 2007, 20:06:38 »
Всеки божи ден това се мъча да правя.Да им събуждам заспалите мозъци.Дотук успях с двама,а още един е на път да се осъзнае. А имам колежки,които мислят като мен,но за съжаление някои от тях много бързо и предварително бяха пенсионирани,само и само да няма съкращения сред по-младите. Е,разбира се има и на моя възраст(35-40год.),но са смешно малко. А за родителите какво да говорим.В един и същи клас две майки бяха в секционните комисии.Едната беше от страна на "АТАКА",а другата(Забележете:рускиня)- от ДПС!!!!!!!

Неактивен Бащицата Махно

• Banned
  • Forum Member
  • *
  • Публикации: 186
« Отговор #11 -: Февруари 16, 2007, 20:09:50 »
Aхинора,продължавай все така! Браво на теб!
Когато си в лодката, бреговете изглеждат други!

Неактивен НОЩ

• Junior Member
  • *
  • Публикации: 46
« Отговор #12 -: Февруари 17, 2007, 20:25:21 »
Отдавна си задавам въпроса, защо учителите са загубили авторитета си пред учениците.Ако не реагират по някакъв начин на тези антибългарски писания в учебниците ,може да им се наложи нагледно да показват на учениците, как се танцува анадолски танц .
Ясен месец веч изгрява
над зелената гора.
В цяла Странджа роб запява
песен нова юнашка.

Неактивен Ahinora

• Junior Member
  • *
  • Публикации: 16
« Отговор #13 -: Февруари 24, 2007, 20:20:19 »
Тези дни се опитах да отворя нечий заспал мозък-на учителки,разбира се. И знаете ли какво всъщност се оказа? Учениците от 3 клас се оказаха  повече в час от своите учители по националния въпрос. Оказва се,че децата мислят в много по-вярна посока.Срам за учителското съсловие! Ей,хора,надеждата ни е в тези деца,които мислят с главите си,нали?

Неактивен Родолюбец IYI

• Senior Member
  • Публикации: 829
  • Зодия: Scorpio Scorpio
« Отговор #14 -: Февруари 24, 2007, 20:33:57 »
Познавам една учителка по история, дето я накарали да подпише декларация, че няма да говори за турското робство на учениците си, за да не им "насажда етническа нетолерантност"!! :-[

Неактивен Amenhotep

• Pharaoh
  • Hero Member
  • Публикации: 3,531
  • Доброму, добро да прави, злому с ножа по главата!
    • Профилът ми във VBOX7
  • Зодия: Gemini Gemini
  • Religion: Christianity-Orthodox Christianity-Orthodox
« Отговор #15 -: Февруари 24, 2007, 22:48:32 »
Познавам една учителка по история, дето я накарали да подпише декларация, че няма да говори за турското робство на учениците си, за да не им "насажда етническа нетолерантност"!! :-[
Ако премълчава исторически факти и не преподава истинска история, то това е учителка по нещо друго, но не история!

Аз лично, ако бях директор на това училище, щях тая да я изхвърля като използван презерватив - макар че според мен такива "историци" и толкова не струват.
А, ако бях родител на дете на което преподава, щях да вдигна шум до небето, и нямаше да си пусна детето в часовете и докато не я изхвърлят като ... същото от предния абзац!

Пак ви казвам, хора, историята се учи за това, за да не се повтарят грешките от миналото, всеки път, когато историята се забрави, грешките се повтарят!

Разбира се, сред историците го има този момент, да се набляга на харесваните от дадения историк истории и да се пренебрегват не-харесваните такива, но според мен истинския историк се познава по това че понякога говори и неща от които го боли душата, но са 100% истина.
« Последна редакция: Февруари 24, 2007, 22:54:33 от Amenhotep »

Неактивен Родолюбец IYI

• Senior Member
« Отговор #16 -: Февруари 25, 2007, 18:07:17 »
Ако премълчава исторически факти и не преподава истинска история, то това е учителка по нещо друго, но не история!
Аз лично, ако бях директор на това училище, щях тая да я изхвърля като използван презерватив - макар че според мен такива "историци" и толкова не струват.
А, ако бях родител на дете на което преподава, щях да вдигна шум до небето, и нямаше да си пусна детето в часовете и докато не я изхвърлят като ... същото от предния абзац!
Пак ви казвам, хора, историята се учи за това, за да не се повтарят грешките от миналото, всеки път, когато историята се забрави, грешките се повтарят!
Разбира се, сред историците го има този момент, да се набляга на харесваните от дадения историк истории и да се пренебрегват не-харесваните такива, но според мен истинския историк се познава по това че понякога говори и неща от които го боли душата, но са 100% истина.

Ами той именно директора я е накарал да подпише въпросната декларация....иначе остава без работа!  :down:

Много си прав Аменхотеп - историята трябва да се помни, за да не се повтарят грешките!!!!

Неактивен Podkrepa

• Forum Member
  • **
  • Публикации: 92
    • Новини за българите по света
« Отговор #17 -: Февруари 25, 2007, 18:47:01 »
Хм, нали знаете историята с Парижкия Университет...
Опитали са се да им нареждат какво да преподават, професорите и студентите им теглили една майна и се изнесли да преподават/учат в едни плевни извън града, където властите нямат юрисдикция.
Неудобно, ама бързо става най-известното и влиятелно научно средище в Западна Европа (докато Отоманиската имерия тъпче Източна). После благородниците, мръзнали на младини в плевните накарали накарали оправата ще-не ще да преосмисли позициите си.

Неактивен Amenhotep

• Pharaoh
  • Hero Member
  • Публикации: 3,531
  • Доброму, добро да прави, злому с ножа по главата!
    • Профилът ми във VBOX7
  • Зодия: Gemini Gemini
  • Religion: Christianity-Orthodox Christianity-Orthodox
« Отговор #18 -: Февруари 25, 2007, 20:51:21 »
Хм, нали знаете историята с Парижкия Университет...
Опитали са се да им нареждат какво да преподават, професорите и студентите им теглили една майна и се изнесли да преподават/учат в едни плевни извън града, където властите нямат юрисдикция.
Неудобно, ама бързо става най-известното и влиятелно научно средище в Западна Европа (докато Отоманиската имерия тъпче Източна). После благородниците, мръзнали на младини в плевните накарали накарали оправата ще-не ще да преосмисли позициите си.
И правилно са направили!

Аз лично и в гимназията и във ВУЗа, винаги когато не съм бил съгласен с това което ми се преподава съм влизал в спор с преподавателя (понякога в доста остри спорове). Някои даскали се обиждаха, ядосваха, гонеха ме от час и т.н., други, които аз смятам за истински учители, са приемали спаровете и сме губили доста време докато сме уточнявали позициите си!
Така имах един учител, преподаваше по история на България от турско и възрожденска история. Един ден той ни каза да напишем по няколоко ПОЛОЖИТЕЛНИ неща от робството. С колегите възропотахме и написахме по няколко думи - Кръвен данък, Батак, Масова ислямизация с ятаган (Балканджи Йово). Даскалът се възмути, но въпреки протестите ни че хубаво и положително не е имало, той ни разказа за някои привилегии, каквито и днес нямаме - Разрешението да се пътува и търгува свободно из цялата Османска империя - нещо което днес, дори и като член на евросюза не ни е позволено. Също така изреди доста дълъг списък на ктитори на православни храмове - турци!
Разбира се, на края на лекцията преподавателят се съгласи с всички нас, че Османския гнет е бил чудовищен, че са се правели нечовешки зверства спрямо народа ни и че терминът "османско присъствие" е не-само грешен, не-само обиден, а е чиста Гавра и "благослови" съществото което го е измислило (Ако се не лъжа - националният предател Стоян Ганев!

Неактивен Родолюбец IYI

• Senior Member
« Отговор #19 -: Февруари 26, 2007, 08:30:23 »
Даскалът се възмути, но въпреки протестите ни че хубаво и положително не е имало, той ни разказа за някои привилегии, каквито и днес нямаме - Разрешението да се пътува и търгува свободно из цялата Османска империя - нещо което днес, дори и като член на евросюза не ни е позволено. Също така изреди доста дълъг списък на ктитори на православни храмове - турци!

Да - съгласен съм за привилегията да се пътува и търгува из цялата Османска империя, въпреки, че българските търговци са били най - дискриминирани от всички други, поради своята упоритост, търговски нюх и находчивост. Така, че това не е било чак толкова голямо предимство!  ;)
А това с "дългия" списък нещо не ми хваща вяра - в природата на турците и религията им е заложена силна НЕтолерантност и пренебрежение към останалите религии и особено християнството, което считат за най - голямата ерес и зло на земята.
За тях думата на един мюсюлманин в съда е тежала много повече от тая на 100 християни....А омразата им към българите е била двойно по - голяма, отколкото към другите поробени балкански народи, защото нашите предци не само са били най - набожните и вярващи християни, но са били и най - трудолюбивите, най - многобройните, най - проспериращите и най - смелите от всички други  народи, което е будило голяма завист и страх у турците!  ;D
Е, сигурно е имало турци ктитори, но списъка им при всички положения не е бил "дълъг".  :)

Според мен е абсолютно налудничаво дори да се ПОМИСЛИ, че може да е имало някакви положителни неща от Турското робство.
С чиста съвест хвърлям по - голямата част от вината за сегашното ни положение на "цивилизаторите" от Анадола!!
Ако не бяха те, сега можеше да бъдем ако не първа европейска сила, то поне югоизточна, балканска!!  ;)